Domácí

Nouzový stav komplikuje střídavou péči, rodiče si nechtějí předávat děti

Nouzový stav komplikuje střídavou péči, rodiče si nechtějí předávat děti
Zdroj: Getty Images

Někteří rodiče by v současné situaci nejraději děti v rámci střídavé péče vůbec tomu druhému nepředávali. Bojí se šíření nákazy z důvodu cestování a změny prostředí. I když platí nouzový stav, nárok na střídavou péči se tím nijak nemění, pokud není jeden z rodičů nakažený. Ministerstvo spravedlnosti přesto vyzývá lidi, aby byli trpěliví a respektovali, že jim druhý rodič dočasně dítě předat nechce.

V souvislosti s koronavirem vláda přijala řadu přísných opatření, střídavou péči však žádné z nich nezakázalo ani neomezilo. Výjimku představuje případ, kdy by jeden z rodičů byl nakažený či v preventivní karanténě.

"Styk rodičů s dětmi podle soudních rozhodnutí i dohod může stále probíhat, rodiče si mohou jezdit pro dítě i si dítě předávat, stejně jako může i nadále fungovat střídavá péče. Jsou-li obě rodiny zdrávy, předávání dětí nic nebrání, a to nejen v jednom městě, ale i v různých městech," informovala Unie rodinných advokátů, která si zřídila tzv. koroporadnu kvůli velkému množství dotazů.

Někteří rodiče ale přesto nechtějí předávat dítě tomu druhému. "Panické obavy z nakažení vedou matky tomu, že odmítají děti půjčovat otcům. Matky po nás žádají oporu pro své rozhodnutí, otcové požadují právní radu, jak sjednat nápravu okamžitě," vysvětluje unie.

 

"Nemáte kontakt s dítětem? Žádat o pomoc soudy či OSPOD v nouzovém stavu není efektivní. Zkuste druhému rodiči nabídnout náhradní komunikaci pomocí Skypu či jiné techniky. Vydržte. Za měsíc na vás dítě nezapomene," radí prezidentka unie Daniela Kovářová.

Její doporučení na sociálních sítích sdílelo i ministerstvo spravedlnosti. "Držíme palce všem rodinám a hlavně dětem, které pociťují stesk po rodičích a po domově," dodalo ministerstvo. Rozčílilo tím však ty rodiče, kteří kvůli koronaviru a obavám jejich expartnera dlouho neuvidí své potomky.

Související obsah

"I v době nouzového stavu a karantény lze podávat k soudu návrhy a domáhat se práva, nicméně praktického efektu v nejbližší době patrně nedosáhnete," vysvětluje unie.

"Jedna z možností je kontaktovat rodinného advokáta a s ním se domluvit. Skutečností ovšem je, že takřka všechny opatrovnické soudy odročují jednání a nařizují nová až na květen. Je tedy vysoce pravděpodobné, že v nynější akutní době se žádné pomoc nedovoláte," tvrdí unie a znovu rodiče vyzývá, aby se zkusili domluvit a uvědomit si, že se jedná o mimořádnou situaci.

Zdravotníci mají obrovské pracovní nasazení, kvůli kterému trpí hlavně jejich rodiny. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz