Koronavirus

Bojíte se, že přijdete kvůli koronaviru o práci? Čtěte, na co máte nárok

Bojíte se, že přijdete kvůli koronaviru o práci? Čtěte, na co máte nárok
Zdroj: Getty Images

Mnoho zaměstnanců se obává, že přijde kvůli epidemii koronaviru a s ní spojenými opatřeními o práci. Další lidé jsou v karanténě nebo se starají o dítě a netuší, na jaké dávky mají nárok. Připravili jsme proto přehledný manuál pro zaměstnance.

Otázky a odpovědi pro zaměstnance dalo dohromady ministerstvo práce a sociálních věcí. Redakce TN.cz z nich vybrala to nejdůležitější. Už dříve jsme přinesli manuál na dobu krize pro OSVČ a také pro dlužníky. Nyní jsme se zaměřili na zaměstnance.

Nařízená domácí karanténa

Ať už jste se nakazili, nebo se jen vrátili ze zahraničí, musíte podle pokynů vlády zůstat v izolaci. Praktický lékař vám v takovém případě vystaví eNeschopenku z důvodu domácí karantény. V takovém případě budete pobírat náhradu mzdy, jako kdybyste byli nemocní.

Prvních 14 dní budete dostávat 60 procent průměrného výdělku od zaměstnavatele. Od 15. dne nemoci nebo karantény máte nárok na nemocenskou.

Práce z domova

Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete na tom, že budete pracovat z domova, pobíráte mzdu v plné výši. I v případě, že jste v karanténě, můžete pracovat tzv. na home office. Musíte se na tom ale vždy dohodnout se zaměstnavatelem.

Na co máte v době nouzového stavu nárok? Podívejte se v reportáži TV Nova:

Uzavřená firma

I kdyby se firma nebo provozovna, ve které pracujete, zavřela, zaměstnavateli to nedává právo vás propustit. Podle zákoníku práce jde totiž o překážku na jeho straně. Měli byste proto dostávat náhradu mzdy ve výši 100 procent průměrného výdělku. Vláda připravila pro takové případy program tzv. kurzarbeitu, který má podnikům ve zvládnutí krize pomoci.

Související obsah

Nedostatek surovin a zakázek

Pokud pro vás šéf nemá práci z důvodu prostoje (například nepřišlo dost surovin pro výrobu), náleží vám podle zákoníku práce 80 procent průměrného výdělku. V případě, že nemá firma odbyt nebo o její další výrobky zákazníci nestojí, měli byste pobírat náhradu mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku.

Péče o dítě

Mnoho lidí muselo zůstat doma kvůli tomu, že se uzavřely školy a o jejich děti se tak nemá kdo starat. Rodiče dětí mladších 13 let nebo zdravotně postižených bez omezení věku mohou po celou dobu uzavření čerpat dávku ošetřovného. Ta je znovu 60 procent průměrného výdělku a dostává ji vždy jeden rodič, přičemž se mohou střídat.

Další možnosti a nároky zaměstnance najdete v druhé části článku:

Nemocný člen domácnosti

Onemocněl-li vám partner nebo blízký, se kterým žijete, máte také nárok na ošetřovné. Ale pozor, platí to jen v případě, že jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytné ošetřování. O tom rozhoduje jeho lékař.

Pokud měl tedy váš manžel pozitivní test na koronavirus, ale nemoc má u něj lehký průběh, pravděpodobně vaši péči nepotřebuje. Na druhou stranu v takovém případě nejspíše dostanete nařízenou karanténu také.

Obavy z výpovědi nebo snížení platu

Pokud se obáváte toho, že vás šéf propustí, protože máte koronavirus, pečujete o dítě nebo musel zavřít obchod, ve kterém pracujete, nemusíte. Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen z důvodů uvedených v zákoníku práce.

Stejně tak vám nemůže zkrátit pracovní úvazek, pokud se na tom neshodnete, nebo snížit mzdu, pokud není určena mzdovým výměrem. I v takovém případě ale musí důvod snížení spočívat ve vykonávané práci.

Související obsah

Nařízení zaměstnavatele

Zaměstnavatel vám nemůže nařídit čerpání dovolené ani změnit směny ze dne na den. V obou případech vám to musí dát vědět alespoň dva týdny předem. O neplacené volno si musíte zažádat sami, šéf vám ho nařídit nemůže.

Jako zaměstnanec nemusíte vykonávat jinou práci, než máte ve smlouvě. S vedoucím se na tom musíte vždy dohodnout. Činnost, která by ohrožovala váš život nebo zdraví, pak máte právo odmítnout a nebude to posuzováno jako nesplnění povinnosti.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz