Domácí

Čeští lékaři varují před potvrzenými příznaky Covid-19, poznáte je snadno

Čeští lékaři varují před potvrzenými příznaky Covid-19, poznáte je snadno
Zdroj: Profimedia

Na pozoru by se měli mít lidé, kteří náhle ztratili čich nebo chuť. Jedná se totiž o dva předpokládané symptomy onemocnění Covid-19.

Lékař a přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Jan Plzák v tiskové zprávě potvrdil, že se jedná o symptomy spojené s nákazou koronaviru. Lidé, kteří přijdou o čich nebo chuť náhle a bez zjevné příčiny, by proto měli začít dodržovat karanténu.

"Obecně platí, že mezi nejčastější příčiny úplné nebo částečné ztráty čichu patří viry, které způsobují infekce horních cest dýchacích. K nim se právě řadí skupina koronavirů,“ uvedl Jan Plzák.

Jelikož se na vnímání chuti výrazně podílí také čichové vjemy, bývají často při poruše čichu postižené také vjemy chuťové.

Související obsah

Tyto dva symptomy se často vyskytují právě u pacientů, kteří měli pozitivní test na koronavirus, ale zároveň neměli žádné jiné příznaky tohoto onemocnění. Lékař proto varuje, že se v případě ztráty čichu, která není spojená s žádným jiným onemocněním nosu, jedná o vysoké riziko koronavirové infekce.

"Pacienti s anosmií bez dalších symptomů mohou patřit mezi tzv. skryté přenašeče onemocnění,“ informoval Jan Plzák.

Lidé se ztrátou čichu by však neměli v tuto chvíli navštěvovat praktického lékaře ani ORL specialistu. Nemocní rovněž nesplňují současná kritéria pro testování nebo karanténu.

"Doporučujeme, aby pacienti, u kterých se objeví ztráta čichu, dodržovali současné pokyny pro karanténu,“ dodal lékař Jan Plzák.

Připomeňte si, co dělat v případě, že máte koronavirus. Více v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz