Zahraničí

Italové se začínají bouřit: Čeká Českou republiku rabování a násilí?

Italové se začínají bouřit: Čeká Českou republiku rabování a násilí?
Zdroj: Profimedia

Italové začínají být po třech týdnech karantény netrpěliví, mnoha lidem dochází peníze. Situace je nejhorší zejména na jihu země, kde obyvatelé kvůli akutnímu nedostatku financí začali krást v supermarketech.

Ani po třech týdnech od zavedení karantény se v Itálii nepovedlo situaci uklidnit. Koronavirus se v zemi stále šíří a naděje a trpělivost lidí začíná pomalu ustupovat. Zoufalost a strach jde vidět zejména na jihu země, uvádí stanice SKY News.

Na sociálních sítích se například objevilo video zdrceného muže, který se ve městě Apula snažil dostat do uzavřené banky, protože tam potřeboval vyzvednout matčin důchod. Ten je nyní jediným příjmem pro celou jeho rodinu.

Související obsah

Jeho matka pak přivolané strážníky prosí, aby ji následovali domů a ověřili si, že rodina už nemá nic k jídlu.

Nepříznivá situace je také na Sicílii, kde musela dokonce zakročit armáda proti lidem, kteří začali krást v místních supermarketech. "V posledních několika dnech se dokonce začaly na sociálních sítích domlouvat organizované nájezdy na obchody,“ píše SKY News.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše je podobná situace nevyhnutelná také v České republice. V případě, že vláda nepřijde s řádným opatřením, jak zajistit obživu více než polovině obyvatel, nás rabování nemine.

"Více než polovina lidí má problémy vyjít s měsíčním platem. Přibližně do 14 dnů polovina populace nebude mít za co žít a pokud vláda něco nevymyslí, tak nás čeká rabování,“ uvedl pro TN.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Související obsah

Klimeš také dodal, že lidé budou mít brzy větší strach z hladu než ze samotné infekce a nákazy koronavirem.

Jiný názor zastává psycholog Jan Lašek, který působí na Univerzitě v Hradci Králové. "Myslím, že není nezbytně nutné, aby se situace v Česku takto vyostřila. Hodně ovšem záleží, jak dlouho budou v platnosti jednotlivá omezení. V případě, že to bude trvat ještě dlouho, může narůstat u jedinců individuální nespokojenost,“ řekl pro TN.cz psycholog Jan Lašek.

Pozitivnější informace vyplývají také z dat Českého statistického úřadu. Podle ekonoma Lukáše Kovandy v loňském roce spořili Češi nejvíce za posledních deset let a byli si schopni vytvořit určitý finanční polštář na horší časy.

"Nyní se jim takto uspořené prostředky budou hodit, neboť řada domácností pociťuje či pocítí krajně nepříznivé důsledky začínající recese způsobené koronavirem,“ dodal ekonom Lukáš Kovanda.

V Havlíčkově Brodě krade neznámý pachatel roušky ze schránek. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz