Ekonomika

Volným zaměstnancům dají práci jinde. Firmy si mohou pomáhat

Volným zaměstnancům dají práci jinde. Firmy si mohou pomáhat
Zdroj: Getty Images

V době koronavirové nákazy a omezování výroby v podnicích má řada českých firem problémy s uplatněním svých zaměstnanců. Naopak ale jsou zase podniky, kterým v současnosti např. kvůli karanténě nebo péči o rodinné příslušníky zaměstnanci chybí, které by uvítaly výpomoc zaměstnanců jiných firem. A tomu by měl napomoci nový program Hospodářské komory.

Někde lidé chybí, jinde zase nemají co dělat a jejich zaměstnavatelé jsou zoufalí. Řešení je přitom nasnadě, jen o něm řada zaměstnanců neví. Zákon totiž umožňuje jakési půjčování zaměstnanců mezi různými firmami. "Jednou z možností je uplatnění §43a zákoníku práce, tedy tzv. dočasné přidělení zaměstnance,“ radí Hospodářská komora ČR.

Dočasně přidělený zaměstnanec zůstává nadále pracovníkem původního zaměstnavatele, ale pracovní úkoly mu ukládá firma, k níž je dočasně přidělen. Výměnu zaměstnanců si mohou domluvit jednotlivé firmy mezi sebou, přehled volných pracantů i pozic, které naopak volají po někom, kdo je dočasně obsadí, lze ale najít například i on-line.

Související obsah

Hospodářská komora integrovala a vytvořila koncept, který firmám nabízí sdílení pracovních kapacit. Projekt Zachraň práci! inicioval místopředseda Hospodářského výboru Martin Jiránek z Pirátské strany po diskusi se šéfem ICT Unie Zdeňkem Zajíčkem.

Elektronickou platformu burzy práce pro Komoru zprostředkovává společnost Jurent CZ, která má se sdílením pracovních sil dlouholeté zkušenosti. Její databázi najdete na stránkách worklinks.com.

"Službu jsme spustili teprve včera, během jediného dne se do ní už zapojila asi tisícovka lidí, kteří hledají nebo nabízejí uplatnění napříč různými obory,“ uvedl Dalibor Kaňovský, majitel společnosti Jurent.

Související obsah

Zaměstnanci se do systému nemohou hlásit sami, je určený primárně pro podnikatele, kteří jeho prostřednictvím nabízejí volné kapacity svých lidí nebo volné zaměstnance naopak hledají. V přehledném a jednoduchém formuláři se potenciální dočasný zaměstnavatel dozví například to, kolik lidí může dotyčná firma zapůjčit a na jak dlouho, jakou žádají pracovní dobu i jaký je očekávaný rozsah hrubé mzdy.

Zaměstnavatel, který naopak pošle nevyužité kapacity do cizí firmy, pro ně zas bude mít ihned potřebné informace, jako výši mzdy, délku pracovní doby nebo adresu výkonu práce.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz