Domácí

Vláda: Termokamery do nemocnic. Některé si je už pořizují samy

Vláda: Termokamery do nemocnic. Některé si je už pořizují samy
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví chce pořídit do každé české nemocnice termokameru. Podle ministra by měly už při vstupu rozpoznat lidi se zvýšenou teplotou a zamezit tomu, aby infikovali pacienty i lékaře uvnitř. Řada nemocnic ale na pomoc státu nespoléhá a podobné přístroje si začala pořizovat sama.

Teplota nad třicet sedm stupňů a personál nemocnice ví, že přišel pacient, který by mohl být nakažený koronavirem. Podobně jako ty na pražském magistrátu by mohly fungovat termokamery, kterými chce ministerstvo zdravotnictví vybavit každou nemocnici.

Resort přístrojů objednal pět stovek, v příštím týdnu by měla dorazit první padesátka z nich. Některé nemocnice se už ale začaly zařizovat samy, jako třeba ta pražská Na Homolce, ale také třeba v Brně, v Jihlavě nebo v Uherském Hradišti.

"Termokamera je záměrně umístěna do vstupní části nemocnice, kde je takzvaný filtr, kterým procházejí pacienti. Při vstupu je jim naměřena tělesná teplota, a veden rozhovor o jejich anamnéze," vysvětluje mluvčí nemocnice Na Homolce Martina Dostálová.

To třeba pražská nemocnice Na Františku termokamery neřeší, v nejbližších dnech jí má dorazit termorám, který bude nainstalovaný u hlavního vchodu.

Související obsah

Přístroje dostala většina nemocnic jako zápůjčku nebo darem přímo od výrobců. Pětistovku termokamer objednalo ministerstvo prý od švýcarské firmy. Někteří čeští výrobci přitom namítají, že se sami nabízeli, ale resort zdravotnictví je odmítl.

Druhý týden v dubnu má dorazit ze Švýcarska další stovka termokamer, pak dvě stě a na konci měsíce zbytek.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz