Domácí

Sociálním službám chybí digitální teploměry. Prosí o pomoc i veřejnost

V Česku chybí bezkontaktní digitální teploměry. Zatímco zásobování léky proti chřipce nebo dezinfekcí se daří pomalu obnovovat, teploměry z pultů zmizely. Velký problém je to třeba pro domovy pro seniory a další poskytovatele sociálních služeb. Podle doporučení ministerstva mají svým klientům kontrolovat teplotu, jenže nemají čím.

Bezkontaktní digitální teploměry, kterými stačí pouze namířit na čelo, aby změřily teplotu, jsou vyprodané. Nedají se prý ani objednat. V lékárnách lze sehnat pouze klasické.

Kritický nedostatek těchto přístrojů řeší v sociálních službách. Například Diecézní charita Brno má třicet týmů. Do každého by potřebovala jeden teploměr, má jich ale pouze deset. "V minulém týdnu se nám podařilo tři koupit na nějakém e-shopu a od té doby nikde nejsou," řekl ředitel charity Oldřich Haičman.

Zdravotní sestry a pečovatelky se přitom denně starají o tři tisíce lidí. "Třeba v denních centrech pro lidi bez domova, které máme čtyři, při vstupu měří všem lidem bez domova teplotu," uvedl Haičman.

Související obsah

 

Dalším ze zařízení, které Diecézní charita spravuje, je i Domov svaté Markéty pro matky s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci a nemají kde bydlet. Teploměry potřebují lidé i při péči o seniory, kteří jsou v rodinách. Právě tam totiž hrozí velké riziko, že domů nákazu zavleče některý z mladších členů domácnosti.

"Kdyby lidé třeba náhodou doma měli nějaký teploměr, tak budeme rádi, že nám ho poskytnou," vyzývá lidi Haičman. Teploměry chybí i v některých domovech pro seniory. "Problém je u těch menších zařízení, které mají třeba jeden dva teploměry, ale teď potřebují tři," vysvětluje ředitel břeclavského domova pro seniory David Malinkovič.

Pokud teď musí vyčlenit prostory pro klienty pro případnou karanténu a izolaci, musí mít na tyto prostory zvlášť všechno vybavení, třeba i teploměr. Například hodonínské Psychocentrum Domeček proto oslovilo své příznivce na sociální síti. Díky tomu se jim podařilo vypůjčit si dva přístroje.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz