Domácí

Chceme vědět, kdo je v našich obcích nakažený, vzkazují starostové vládě

Chceme vědět, kdo je v našich obcích nakažený, vzkazují starostové vládě
Zdroj: Getty Images

Nejenže krajské hygienické stanice odmítají veřejnosti sdělovat počet nakažených v konkrétních městech, kompletní informace od nich nedostávají ani samotné obce. Starostům dochází trpělivost a požadují po vládě, aby zjednala nápravu. Vědí sice, kolik nakažených v obci mají, nevědí však, o koho se jedná. Nemohou tak například zajistit, aby pacient skutečně dodržoval domácí karanténu.

Situace zašla tak daleko, že starostové dokonce podepisují petici, ve které požadují informace od krajských hygienických stanic. Inicioval ji starosta obce Nový Knín na Příbramsku Petr Chmelík, který zároveň poslal dopis adresovaný premiérovi a ministrům.

"V současné době je stav takový, že přestože je vyhlášený nouzový stav a počet potvrzených případů stále roste, hygienické stanice odmítají starostům, kteří jsou v současné době také předsedy krizových štábů obcí, sdělovat informace o karanténách a pozitivních případech," popisuje kritickou situaci Chmelík. 

Od hygieny získává prostředním e-mailu pouze informaci o počtu nakažených na území města. "Já tedy vím, že tu mám dva potvrzené případy, ale nevím, o koho jde, kdo další je v karanténě, případně komu  již karanténa skončila. Tyto informace jsou však pro mě jako pro starostu  zásadní," tvrdí Chmelík.

Související obsah

"Krajská hygienická stanice, případně Policie ČR není schopna svými kapacitami ohlídat dodržování karantén a já nemohu obyvatelům města zaručit, že člověk s potvrzenou nemocí Covid-19 volně neběhá mimo karanténu, v horším případě nenavštěvuje třeba obchod," vysvětluje starosta.

"V obcích se často šíří fámy, které starostové musí vyvracet, aniž vědí, zdali jsou pravdivé či nikoli. Starostové vedou města na základě drbů, protože odpovědné orgány jim nejsou schopny předat ověřené nezbytné informace," stěžuje si Chmelík.

Související obsah

Krajské hygienické stanice tyto informace obcím neposkytují s odklazem na nařízení GDPR, které chrání citlivá data o občanech. Zároveň jsou pracovníci hygienických stanic vázáni povinnou mlčenlivostí. Proto se starostové obrací na vládu, která může zjednat nápravu. Redakce TN.cz požádala vládu o vyjádření, zatím však neobdržela odpověď.

"Věřte, že za současného stavu bych rád řešil jiné věci, než sestavování petice a dohadování se s Krajským úřadem a Krajskou hygienickou stanicí, které by pomohli občanům města, kde starostuji, ale bez odpovídajících informací to již opravdu nelze," vysvětluje Chmelík.

V Litovli na Olomoucku chtějí začít co nejdřív s plošným testováním obyvatelstva. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz