Koronavirus

Český vědec vylepšil roušku. Věcí, kterou má každý doma

Český vědec vylepšil roušku. Věcí, kterou má každý doma
Zdroj: Getty Images

Profesionálně řešené roušky nabízejí ochranu díky speciálním nano vrstvám nebo příměsi stříbra. Takovou si z bavlněné látky a s pomocí šicího stroje doma nevyrobíte. Přesto existuje způsob, jak i obyčejnou, doma šitou roušku změnit v zabijáka nebezpečných virů.

Rouška z bavlněné látky pomáhá zadržet kapénky, které by se mohly šířit z vašich úst a nosu do okolí a roznášet s sebou případnou nákazu. Odborníci doporučují šít látky ze dvou vrstev s kapsičkou uvnitř, do které lze vložit další vrstvu jako spolehlivější ochranu. S materiálem, použitelným pro tento vnitřní filtr, lidé experimentují, zkoušejí vše od vlhčených ubrousků a perlanu, přes rozstříhaný filtr do vysavače až po kousek netkané textilie.

Docent Stanislav Polzer z Vysoké školy báňské v Ostravě na Facebooku nasdílel jednoduchý návod, jak si do látkové roušky vyrobit účinný filtr s jedinou ingrediencí, kterou má většina z nás i v této tíživé době zaručeně doma. Je jí totiž obyčejná kuchyňská sůl.


„Když svůj filtr do roušky vymácháte v silném roztoku obyčejné kuchyňské soli, tak z toho uděláte skvělou protivirovou ochranu. Filtrace virů je cca 40 - 70 % ještě po 24 hodinách, na začátku je to 85 %. Ale hlavně, ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc,“ popsal odborník na svém profilu.

Pokud máte k dispozici jednorázovou chirurgickou roušku, rozpárejte ji a vyjměte z ní prostřední vrstvu. Pokud nemáte, použijte nějakou umělou tkaninu, např. netkanou textilii, případně nastříhaný nesavý materiál jako polypropylen nebo polyester. Připravte si 300 g soli a kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru, který pomůže snížit povrchové napětí vody tak, aby roztok mohl obalit všechna vlákna. Do litrové odměrky nalijte litr horké vody, přidejte prášek a po jeho rozpuštění dosypte sůl. Pořádně promíchejte, aby se všechna sůl rozpustila. Roztok vám vydrží až dva týdny.

Související obsah

Odeberte na misku nebo talíř 25 ml roztoku (5 kávových lžiček) a nechte v ní tkaninu namočenou přes noc. Poté odeberte na talíř 55 ml roztoku (11 kávových lžiček), namočte tkaninu a vložte do trouby o teplotě 40°C. Nechte tak dlouho, dokud se všechna tekutina neodpaří.

Filtr vám poskytne spolehlivou ochranu na 24 hodin. Večer roušku vyvařte, filtr poté můžete znovu nechat napustit solí a používat opakovaně. „Na tomto filtru do pěti minut je zabito 99,9 % virů. To dramaticky snižuje riziko přenosu sekundární cestou, kdy si sáhnete na kontaminovanou roušku a pak přenesete vir na jiný předmět,“ vysvětluje další přednost odborník. Ochrana pomocí soli navíc funguje i za vlhka, takže není třeba roušku co 20 minut měnit za novou, což stejně málokdo dělá, protože jich je pořád málo.

Kdo nezvládá ušít si roušku sám, může využít například nově vznikajících rouškomatů. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz