Domácí

Z Rakouska se vrátila stovka Čechů. Pracovníky v zemi uvěznila karanténa

Stovku Čechů přivezly nad ránem dva repatriační autobusy z rakouského města Ischgl. Region na západě Rakouska se v polovině března ocitl v karanténě kvůli šíření koronaviru a Češi, kteří tam pracovali, zůstali v Tyrolsku uvězněni. Teď, po návratu domů, všechny čeká povinná dvoutýdenní karanténa.

První autobus vypravil do tyrolského Ischglu hasičský záchranný sbor. Odjet měl okolo druhé hodiny odpoledne. Nastal ale problém, všichni cestující se do jednoho autobusu nevešli. Rakouské město tak zajistilo ještě druhý autobus. Podmínkou pro návrat bylo potvrzení, že jsou Češi bez příznaků nemoci Covid-19.

Na hraniční přechod Dolní Dvořiště dorazila kolona krátce po jedné hodině ráno. Policisté v ochranných oblecích zkontrolovali všem cestujícím doklady. Krátce po druhé hodině ranní přijel autobus s Čechy do Českých Budějovic. Autobusy přivezly přibližně stovku českých pracovníků, kteří do tyrolského města dojížděli během zimy za výdělkem.

Související obsah

"Já jsem tam pracoval jako číšník. Bohužel mi o dvacet minutek unikl autobus. Jste tam prostě jak kůl v plotě, nemáte žádné odvolání, nic, pouze ambasáda," svěřil se TV NOVA Mirek, jeden z repatriovaných Čechů. "Nevěřil bych tomu, že to řeknu, ale poprvé jsem rád, že jsem v České republice. Tři týdny jsme byli v karanténě v Rakousku a dva dny jsme čekali, než se vyřídily papíry a mohli jsme jet," vypověděli další.

Z Českých Budějovic rozvážejí policisté Čechy do jejich domovů. Všechny teď čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Někteří už během cesty přemýšleli, kde ji stráví. "Budu na chatě, užívat si," svěřil se se svými plány Valentino, který se spolu s ostatními Čechy konečně vrátil zpátky domů.

Související obsah

Rakouský Ischgl, přezdívaný alpská Ibiza, a nejspíš i spolková země Tyrolsko, se nevyhnou žalobám. Podle německých médií se první případ nákazy objevil v restauraci v Ischglu na konci února. Provozovatel to však neohlásil a bar je tak spojen se stovkami případů nákazy koronavirem po celém světě.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz