Koronavirus

Půjdou děti v rouškách do škol? Rodiče je chtějí mít doma až do září

Vyučování by mohlo znovu začít v polovině května, zásadní je podle ministra školství do té doby do škol sehnat dostatek zdravotnického materiálu. Rodiče se ale zdráhají poslat děti zpět před koncem školního roku, obávají se také o dodržování hygieny u dětí.

Koronavirus vyhnal studenty z lavic zhruba v polovině března, od té doby probíhá výuka hlavně na dálku. Pozitivnější čísla nakažených ale dávají podle nedělního vyjádření ministra školství Roberta Plagy (ANO) naději, že k návratu do škol by mohlo dojít v druhé polovině května - pokud tedy ministerstvo zdravotnictví školy dostatečně zásobí dezinfekcí, teploměry a rouškami.

"Pokud zásobovací plán nebude dodržen a školy podmínky hygieny nebudou moci udržet, tak ať se raději otevřou o 14 dní později s tím, že budou dostupné dezinfekce a podmínky rozvolnění," naznačil Plaga, že znovuzahájení výuky ještě není nic jistého.

I tak ale jeho vyjádření dokázalo rozhorčit velké množství rodičů, kteří mají obavy o bezpečí svých dětí a odmítají je v současné situaci do škol pustit. "Zapomeňte na takový nesmysl! Připravím je na další ročník sama, spolupráce s učiteli funguje i přes internet," vzkazuje jedna z maminek.

Související obsah

"Osobně bych nedala dceru ve třetí třídě do školy, aby jí u vchodu měřili teplotu, stříkali na ni desinfekci a musela by mít sedm hodin denně roušku na obličeji," přidala se další. 

 
Narazila tím navíc na další problém. Účinnost jednorázových roušek je pouze dvě hodiny, u těch látkových je tato doba dokonce ještě kratší, byť se po důkladném vyprání dají použít znovu.

Vyučování přitom trvá zpravidla daleko déle a ochranu dýchacích cest tak bude potřeba měnit. Starší žáci to zcela jistě zvládnou sami, rodiče však mají obavu o menší děti, kteří mohou na hygienu snadno zapomenout.

"Děti nemohou mít roušku nasazenou po celou dobu výuky, aby přitom byla maximálně účinná. Kdo ve školách zajistí jejich výměnu?" ptá se jeden z rodičů v příspěvku na facebooku.

Související obsah

Ministerstvo školství se tak snaží narůstající obavy mírnit. Otevření škol ještě není jisté, začátek v půlce května určily prognózy ministerstva zdravotnictví, a je tak prý předčasné bavit se o konkrétních opatřeních.

"Vyjádření ohledně zdravotnických opatření a podmínek, za jakých budou naše školy fungovat, očekáváme od ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo školství ve spolupráci s řediteli a učiteli bude samotnou proveditelnost těchto opatření bedlivě připomínkovat," řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz