Zahraničí

Vzkazy z Wu-chanu po absolutní karanténě: Poučte se z našich chyb!

Svět stále bojuje s koronavirem, čínské město Wu-chan, kde byly zaznamenány první případy, se po téměř třech měsících pomalu vrací k životu. Obyvatelé po extrémně dlouhé karanténě světu vzkazují, aby se lidé poučili z jejich chyb a neopakovali je.

Několik dlouhých týdnů strávili obyvatelé čínského Wu-chanu, odkud se nejspíš začal koronavirus šířit, v naprosté karanténě. Město nesměl nikdo opustit, platila přísná opatření. Ta se ale nyní mírní.

Lidé, kteří opouští karanténu, poslali vzkazy světu, aby se ostatní mohli poučit z jejich chyb, nabízí také povzbuzení pro ty, kteří také musí trávit čas v karanténě.

"Doufám, že se lidé mohou od Wu-chanu poučit, takže nebudou muset podstoupit takové oběti, jako jsme museli my, a udělají méně chyb," popsala pro portál BBC jedna z obyvatelek Wu-chanu.

"Když se ohlédnu zpět na poslední měsíce, byla to určitě velmi důležitá část našich životů. Vzpomínky jsou významné a děsivé," sdělila další.

Související obsah

Lidé nevnímají uzavření města jako oběť, ale spíše jako pomoc v boji s pandemií. Každý, kdo zůstává doma a dodržuje opatření, se zapojuje. "Nejdřív jsem byla lhostejná a myslela si, že uzavření města není potřeba, pak ale přišly problémy s dodávkami zboží. Panoval extrémní strach, nemohla jsem v noci spát," uvedla žena žijící ve Wu-chanu.

Doktoři a zdravotní sestry museli na internetu podle slov obyvatelů Wu-chanu žebrat o zdravotnický materiál, který byl nutně potřeba k boji s pandemií. Pacientů bylo tolik, že se o ně lékaři nestíhali starat. Postupně ale dorazila pomoc zvenčí a situace se začala stabilizovat, nových případů bylo stále méně.

Lidé také popsali to, co pro ně během absolutní uzavírky nejsilnějším momentem. "Podařilo se nám koupit přes sousedy mouku a maso, tak jsme se rozhodli udělat knedlíčky. Můj táta je dělal podruhé za 30 let, naposledy to bylo, když jsem byla ještě ve školce," vzpomíná další obyvatelka Wu-chanu v rozhovoru pro BBC.

Související obsah

Lidé z Wu-chanu mají také pro ostatní několik doporučení. "Volejte své rodině často, zvláště pokud nežijí v epicentrech. Budou mít strach, tak jim dejte vědět, jak se máte. A s partnery více komunikujte, nestává se často, že by byli lidé spolu 24 hodin denně po několik měsíců, jejich nedostatky vyplavou více na povrch. Nehádejte se nebo nezavádějte tichou domácnost, když se setkáte s problémy. A ještě jedna věc. Když pracujete z domova, oddělte práci od svého života, jinak se zblázníte," shrnul obyvatel Wu-chanu.

Další radí, aby lidé dělali to, na co předtím neměli čas, ať už jde o čtení, koukání na televizi, hraní videoher, trávení času s rodinou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz