Rouška

Každá rouška chrání jinak. Podívejte se na výsledky testu!

Nový typ koronaviru patří mezi kapénkové infekce, přenáší se tak vzduchem. Pokud budeme roušky nosit všichni, šíření viru se omezí. Jaká látka a množství vrstev ale dostatečně chrání? Odpověď najdete v rozhovoru s lékařkou Marií Nejedlou, vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu.

To, že všichni venku nosíme ochranu úst a nosu je dáno vládním nařízením. Starost o roušky a její správné používání je ale pouze na nás. Lékařka Marie Nejedlá radí, látkové roušky vyvařte v hrnci nebo perte samostatně minimálně na 60 stupňů.


Při žehlení suchou roušku několikrát na pár vteřin žehličkou stlačte, aby se co nejvíce sterilizovala. Měňte si ji podle typu zátěže, někdy vydrží jen 20 minut, někdy i několik hodin. Když už je ale látka vlhká, vyměňte ji za novou vyvařenou roušku.

Související obsah

"Při sundávání roušky se dotýkejte pouze gumiček nebo šňůrek, nikdy se dotýkejte roušky z vnější strany ani si ji neupravujte během doby nošení v rizikovém prostředí. A pamatujte i jedna vrstva látky zachytí asi 11 % virů z okolí. Proto je lepší mít před ústy cokoliv než nemít žádnou ochranu,“ říká lékařka.


Různé typy látkových roušek a síly jejich ochrany jsme vyzkoušeli. Na výsledek se podívejte v reportáži pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz