Koronavirus

Lék z Japonska míří nejdřív do VFN. Není ale pro nejvážnější případy

Česko se dostalo na seznam zemí, kterým Japonsko pošle lék Favipiravir, účinný proti nemoci Covid-19. Měl by k nám dorazit v rámci dní, přijme ho Všeobecná fakultní nemocnice (VFN), odkud poputuje do zbytku republiky.

"Nejvíce aktuální je teď léčivá látka Favipiravir, která je z Japonska. Nám se podařilo dát Česko mezi země, které získají tento lék pro léčbu nemoci Covid-19," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nasazen bude nejdříve v Všeobecné fakultní nemocnici, poté i v dalších.

"Bude u nás nějakým způsobem přijat, distribuován a bude k dispozici pro pacienty z celé republiky, takže to není lék jen pro nás," osvětlil ředitel VFN David Feltl. Nemocnice byla podle něj vybrána ze dvou důvodů - zaprvé je v ní toxikologické středisko, takže mají tamní experti se vzácnými léky zkušenost, zadruhé mají velké množství pacientů s Covid-19.

Lék by měli dostat lidé, kteří nemají ten nejzávažnější průběh nemoci. Dosavadní případy navíc ukazují, že Favipiravir zabírá především v počátku onemocnění. "Je určen pro lehčí nebo středně těžké koronavirové infekce," informoval Feltl s tím, že přes Velikonoce by měl expertní tým vytvořit kritéria, podle kterých budou pacienti do léčby zařazeni.

Související obsah

Japonsko věnuje Česku léčivo pro 20 až 25 pacientů, je ale možné ještě dokoupit dalších 80 dávek. "Lék se zdá, že je skutečně poměrně slibný pro nějaké středně závažné případy. (...) Měl by být dostupný v řádu dní," doplnil Vojtěch s tím, že ale stále jde o experimentální léčbu.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové budou pacienti, kteří lék dostanou, vybíráni na základě několika kritérií. "Určitá věková hranice, parametry pacienta, které musí splnit, aby mu mohl být ten lék podán s nějakým účinkem," vysvětlila.

Storová pak informovala ještě o dalších možnostech léčby onemocnění Covid-19, v současnosti se SÚKL soustředí na čtyři varianty. Kromě zmíněného Favipiraviru je mezi nimi i lék Remdesivir, který lékaři nasadili taxikáři v kritickém stavu, různá antimalarika a také dárcovství plazmy od vyléčených pacientů.

Související obsah

Antivirotikum Avigan či Favipiravir už se potvrdilo jako účinné v Číně, kde bylo pacientům s koronavirem podáváno. Vyrábí ho japonská farmaceutická společnost, která patří do koncernu Fujifilm Holdings. Lék se klinicky testuje v tamních laboratořích od konce března.

Celý záznam tiskové konference Ministerstva zdravotnictví sledujte zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz