Domácí

Vydejte nám Koněva, žádá Rusko. Ministerstvo zahraničí se ohradilo

Vydejte nám Koněva, žádá Rusko. Ministerstvo zahraničí se ohradilo
Zdroj: TN.cz

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu poslal českému ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi dopis, ve kterém požaduje předání sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Tu nechala před týdnem z náměstí Interbrigády odstranit radnice Prahy 6. Šojgu chce politiky odpovědné za odstranění sochy stíhat. Ruská federace dnes oficiálně trestní stíhání zahájila.

"Žádám vás, aby byl památník co nejdříve převezen do Ruské federace. Očekávám informace o místě a času předání. Pokud z toho vzejdou nějaké finanční náklady, jsme připraveni je plně uhradit," stojí v dopise, jehož část zveřejnila ruská agentura RIA Novosti.

Ruský požadavek ale zřejmě ministerstvo obrany nebude schopné splnit. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil pro Český rozhlas, že české ministerstvo skutečně ruský dopis dostalo a odpoví na něj.

"Pokud nás ruská strana žádá, abychom jim předali sochu Koněva, tak my jako ministerstvo obrany to udělat nemůžeme. Socha není naše, je Prahy 6," uvedl Pejšek.

Zástupce Prahy 6, kteří měli na odstranění památníku podíl, chce pak ruský ministr obrany stíhat. Ve středu apeloval na šéfa tamní kriminální ústředny, aby zahájil stíhání lidí zodpovědných za odstranění památníku.

Že stíhání připravuje, totiž v pátek potvrdila agentuře Interfax mluvčí kriminální ústředny Světlana Petrenková. "Podle vyšetřování cynické kroky místních úřadů v Praze výrazně porušily závazek vyplývaící z bilaterální smlouvou mezi Českou republikou a Ruskou federací a znevážily vzpomínku na utrpení sovětských občanů v boji s nacismem," uvedla Petrenková.

Související obsah

 

Podle českého ministerstva zahraničí odstranění sochy porušení smlouvy neznamená. Pokud bude Koněv přesunut na důstojné místo, což by podle plánů Prahy 6 mělo být muzeum 20. století, nevidí v tom ministerstvo problém. Nevztahuje se na ni ani dodatek týkající se péče o válečné hroby, protože Koněv ve válce nezahynul.

Kvůli odstranění sochy se však česká ambasáda v Moskvě stala terčem útoku ruských nacionalistů. Ti na plot vyvěsili transparent Stop nacismu a na pozemek velvyslanectví hodili dýmovnici.

V úterý ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, který trestá poškozování ruských památníků, a to i představiteli cizí státní moci. Viníkům by hrozilo až pětileté vězení. Zákon byl ovšem přijat až poté, co byla socha odstraněna.

Starosta Prahy 6 vyzval dopisem ministerstvo zahraničí, aby se proti ruskému vměšování do záležitostí městské části ohradilo, rezort vyvěsil odpověď na své oficiální stránky ve čtvrtek.

"MZV ČR striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Pokud budou orgány Ruské federace pokračovat svými konfrontačními prohlášeními a úkony v tomto duchu, bude to signál, že ztratily zájem o rozvoj vzájemně výhodných vztahů mezi našimi zeměmi," napsalo ministerstvo na svůj web. 

Zdůraznilo také, že si váží všech obětí vojáků Rudé armády, kteří položili život při osvobozování země, přemístění sochy ale není v rozporu se zněním Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993.

Podle vyjádření ministerstva je stíhání zvolených představitelů cizím státem z pohledu ČR nepřípustné. Nově vzniklá ruská legislativa – navíc uplatňována zpětně – nebude ve vztahu k Česku nijak vymahatelná.

V závěru zprávy připomnělo přístup druhé strany. "Na území Ruské federace nebyly dodnes i přes několikaletá jednání na úrovních místních samospráv, obnoveny válečné pomníky padlých československých legionářů v Samaře a Novokujbyševsku – Lipjagy a dalších místech v Ruské federaci," dokreslilo situaci ministerstvo.

Stíhání pražských radních v Rusku se nelíbí ani českým politikům. "Postup Ruska je naprosto skandální. Vyšetřovat politiky z důvodu, že se rozhodli odstranit pomník maršála Koněva je nepřijatelné. Rusko opět zapomíná, že Česká republika je nezávislou zemí, ve které neplatí ruská trestní jurisdikce. Odstranění pomníku Koněva bylo rozhodnutím demokraticky zvolených politiků na Praze 6. Plně za jejich rozhodnutím stojím! Z pohledu Ruské federace tedy schvaluji tuto „trestnou činnost“," napsal europoslanec Jiří Pospíšil.

Více o odstranění sochy v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz