Koronavirus

Může za virus 5G síť? Nebezpečný hoax spustil vlnu vandalství

Může za virus 5G síť? Nebezpečný hoax spustil vlnu vandalství
Zdroj: Getty Images

Kolem nového koronaviru panuje řada mýtů. Některé jsou úsměvné, jiné ale velmi nebezpečné. Kvůli jednomu například ničí lidé ve Velké Británii telekomunikační věže.

Informace, že by koronavirus SARS-CoV-2 mohl pocházet od netopýrů, zřejmě není pro každého dostatečně uspokojující. A tak lidé přicházejí s neuvěřitelnými historkami o původu nemoci. Věří například, že jde o biologickou zbraň, nemohou se ale shodnout, zda ji vyvinuli Číňané nebo Američané. Další z hoaxů viní z nové epidemie úplně jinou technologii.

Tou má být 5G síť, kterou v posledních dvou letech zaváděli operátoři po celém světě. Mobily jsou od počátku spojovány s diskusí o možných zdravotních rizicích, nevyhnulo se to ani nejmodernější telekomunikační úrovni mobilní sítě. Podle některých dohadů by milimetrové vlny mohly mít vliv na lidské zdraví, záření údajně může škodit mozku, srdci, kůži i zraku. Spekuluje se o rakovině, ale také o vyšší náchylnosti k bakteriálním infekcím.

Související obsah

Konspirační teorie kolem dopadu mobilního záření na lidské zdraví se nyní znovu začaly ve velkém šířit právě v souvislosti s epidemií nového koronaviru. Zašlo to tak daleko, že ve Velké Británii začali lidé ve velkém dokonce ničit telekomunikační věže. Viní totiž záření z toho, že oslabuje jejich imunitu, proto nedokážou nákaze odolávat. Podle deníku New York Times eviduje policie již přes sto podobných případů.

V Británii bylo na nemocnění Covid-19 pozitivně testováno již 78 991 lidí, 9 875 z nich zemřelo. Není divu, že lidé se chytají jakékoli teorie. Šíří se tedy nejen vandalství zaměřené proti telekomunikačním věřím, ale i různá video poselství na sociálních sítích, jak se bránit a s původcem onemocnění vypořádat.

Vědci ale podobné teorie považují za neopodstatněné. Podle výzkumu, na který upozornila BBC, je jakékoli spojování 5G sítě a nového koronaviru nesmyslné, vlny nemají takovou intenzitu, aby skutečně mohly zasahovat do lidské obranyschopnosti.

Ne každé zážení je škodlivé. Tzv. germicidní záření se dokonce využívá právě v boji proti virům, například v nemocnicích nebo ve školkách. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz