Domácí

V Praze a Kolíně spustili signál 5G sítě. Brzy se přidají další místa

V Praze a Kolíně spustili signál 5G sítě. Brzy se přidají další místa
Zdroj: Profimedia

Velmi diskutovanou 5G síť spustila od 1. července společnost O2 v Praze a Kolíně. Síť přináší lepší telefonní signál a rychlejší připojení k internetu.

Telefonní společnost O2 jako první operátor v Česku spouští od středy novou 5G síť, prozatím ale pouze v Praze a Kolíně. Síť by měla být podle slov společnosti až desetkrát rychlejší, než stávající 4G LTE. Například film si člověk bude moci stáhnout za necelé tři minuty.

Aby mohl člověk využívat signálu 5G sítě, musí nejdřív pořídit novou SIM kartu a telefon schopný signál přijímat. Ceny nejlevnějších mobilů se schopností přijímat 5G signál začínají zhruba na 12 tisících korun. Jedná se především o telefony značek Samsung, Xiaomi, Motorola nebo Huawei. Majitelé nejnovějších telefonů od firmy Apple se k síti bohužel zatím nepřipojí.

Související obsah

Nutné je se také pohybovat v oblasti, kterou signál pokrývá. V Praze se jedná o Staré a Nové Město, Vinohrady, Nusle, Dejvice a Bubeneč. Kolín je prozatím pokrytý jen z části kolem centra města. Službu si lze aktivovat za 1 korunu měsíčně.

Například Plzeň se rozhodla využít potenciálu nové sítě k zvýšení bezpečnosti obyvatel, a to pomocí dronů, které díky silnému připojení půjdou ovládat z mnohem větší vzdálenosti.

"Plzeň je ukázkovým městem, které se snaží pomocí moderních technologií usnadnit život obyvatel, rozvíjí podnikání a podporuje potenciál mladé generace,“ říká ředitelka odboru regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj Marie Zezůlková.

Kromě O2 má v plánu v nejbližší době otestovat 5G síť také společnost Vodafone. Začít chce nejdříve v Karlových Varech, Ústí nad Labem a Jeseníku. O tom, kam se bude síť i nadále rozšiřovat rozhodne plánovaná aukce Českého telekomunikačního úřadu.

Související obsah

Zavádění 5G sítě provází od začátku silná diskuze, jelikož se na internetu začaly objevovat falešné zprávy o její nebezpečnosti. Mnohé zprávy tvrdí, že se pomocí ní například šíří koronavirus, ničí kůra stromů nebo umírají ptáci. Všechny tyto informace ale společně vyvrátila česká ministerstva.

"Elektromagnetické pole generované zařízeními sítě 5G nemá příčinnou souvislost s šířením ani průběhem nemoci COVID-19,“ komentuje zavádění sítě Ministerstvo průmyslu a obchodu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz