Koronavirus

Češi neodolali pěknému počasí a na Velikonoce porušovali nařízení

Velikonoční víkend přinesl téměř letní teploty. Slunce a hezké počasí vylákalo ven spousty lidí i přesto, že nadále platí nařízení vlády o omezeném pohybu. Podle policie stoupl počet prohřešků o téměř polovinu.

S hezkým počasím přibyla policistům a strážníkům práce. “Za prodloužený víkend jsme v průměru denně udělali kolem 12 až 14 tisíc kontrol, což je stejné číslo jako dříve. V rámci těchto kontrol jsme zjistili 600 přestupků denně. Jedná se zhruba o 50procentní nárůst oproti předchozím dnům,“ srovnal mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.


Jenom v Praze řešili policisté přes 2000 přestupků. Nejčastěji se jednalo o to, že lidé neměli roušku. Zároveň se také zvedl počet telefonátů na linku 158.


“Během normálních dnů je to kolem 40 telefonátů, jen včera jich bylo asi 70. Nejčastěji lidé volali na linku 158, že lidé nenosí roušku. To je zhruba 90 procent oznámení,“ popsal v pondělí mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Související obsah

Téměř letní teploty sváděly i k opalování a návštěvě koupališť. Ani tam se ale nesmí. “Městská policie eviduje oproti jiným víkendům o polovinu více oznámení, které se týkaly porušování nařízení,“ řekla za královéhradeckou městskou policii Eva Kněžourová.


Největší problém bylo přírodní koupaliště na Biřičce, kde bylo podle Kněžourové přes 100 lidí bez roušek. “Strážníci museli dokonce použít megafony, aby lidi upozornili, že se mají rozejít. Hlídky musely na koupališti zůstat celé odpoledne, aby se tam nesrocovali další lidé,“ doplnila.


“Během víkendu upozornili policisté okolo 1000 lidí na porušení nařízení. Zhruba 30 jich bylo postoupeno ke správnímu řízení,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Související obsah

“Celá řada našich občanů se rozhodla Velikonoce strávit trošku ve volnějším režimu a roušky prostě nenosí. Byl bych strašně nerad, aby pak na to, jak strávili Velikonoce, vzpomínali na jednotce intenzivní péče,“ prohlásil ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).


Vypadá to, že na dodržování opatření má počasí poměrně velký vliv. Možná i proto bylo v pondělí v parcích lidí výrazně míň než v neděli nebo v sobotu.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz