Zahraničí

USA drtí Covid-19, Trump čelí kritice. Mám absolutní moc, vzkázal

USA drtí Covid-19, Trump čelí kritice. Mám absolutní moc, vzkázal
Zdroj: TV Nova

Spojené státy americké jsou s téměř 600 tisíci pacienty s koronavirem nejhůře zasaženou zemí na světě. A prezident Donald Trump je tak pod palbou kritiky, kterou podle všeho snáší jen velmi špatně.

Na pondělním brífinku totiž první muž USA na dotazy reportérů o (ne)zvládání pandemie reagoval velmi podrážděně a tvrdil, že je to on, kdo má absolutní moc rozhodnout o tom, kdy mimořádná opatření v celé zemi skončí.

"Prezident Spojených států rozhoduje," řekl doslova Trump, když čelil smršti kritických otázek od novinářů. Podle BBC ovšem je jeho prohlášení v přímém rozporu s názory právních expertů i americkou ústavou, v níž se píše, že za veřejný pořádek a bezpečnost se starají přímo jednotlivé státy.

A některé z nich také už nakázaly svým obyvatelům, aby se zdržovali až na nezbytné výjimky doma. "Když je někdo prezident USA, tak je jeho moc naprostá. A guvernéři (států) to vědí. A i při tomto vědomí samozřejmě budeme se státy spolupracovat," hřímal Trump.

Související obsah

Plošně v zemi zatím platí doporučení omezit cestování na nutné minimum, nechodit do restaurací a nescházet se ve skupinách nad deset lidí. Opatření mají vypršet poslední dubnový den.

Zatím není jasné, zda od května dojde k uvolnění, nebo zda se platnost nařízení naopak prodlouží. V zemi bylo k úternímu ránu 582 tisíc infikovaných koronavirem, přes 23 tisíc pacientů nemoci podlehlo.

Donald Trump kvůli pandemii zkritizoval WHO:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz