Zahraničí

Pomáhají na Covid-19, ale asi škodí srdci. Vědci brzdí nadšení z léků

Pomáhají na Covid-19, ale asi škodí srdci. Vědci brzdí nadšení z léků
Zdroj: Getty Images

Vědci po celém světě stále zkoumají léky chlorochin a příbuzný preparát hydroxychlorochin, které podle všeho pomáhají pacientům s koronavirem. Zároveň se ovšem kupí důkazy, že preparáty mohou zároveň způsobovat srdeční problémy.

Původně posbíraná data ukazovala, že léky fungují jako prevence oněmocnění i při nakažení nebezpečným virem. Podle CNN ovšem podrobnější klinické studie odhalily problémy a u expertů tak rostou obavy z nežádoucích účinků (hydroxy)chlorochinu - především na srdce.

V Brazílii nyní  jeden výzkum předčasně ukončili, švédští lékaři dostali varování před využitím léků na Covid-19 a americké asociace kardiologů naléhají na lékaře, aby si byli vědomi "závažných implikací", když zmíněné látky předpisují pacientům s už diagnostikovaným onemocněním srdce.

"V lepším světě, kde bychom kvůli tomuto viru tolik nepanikařili, tak bychom počkali a zjišťovali, jestli má tato léčba hodnotu. Ne, že prezident řekne, že má hodnotu. Když někdo stoná, pořád mu můžete ublížit," varuje Paul Offit, vedoucí vakcinačního vzdělávacího centra a lékař z dětské nemocnice ve Filadelfii.

Na výsledky studií účinnosti chlorochinu a hydroxychlorochinu netrpělivě čekají i představitelé Světové zdravotnické organizace.

Související obsah

Její vysoce postavený zástupce Michael Ryan, který na sebe nedávno upozornil výrokem, že plošné nošení roušek může spíše uškodit, nicméně připustil, že v tuto chvíli "nejsou důkazy, že to (dvojice zmíněných léků) funguje a že lékařům je naopak kladeno na srdce, aby si všímali nežádoucích účinků, aby bylo jasné, že léčba neubližuje."

Již zmiňovaná studie v Brazílii, kterou museli její autoři předčasně zarazit, ke kroku přistoupili poté, co několik pacientů zemřelo. Výzkumníci odhalili spojení mezi vysokými dávkami difosfátu chlorochinu a silnou srdeční arytmií, tedy nepravidelným srdečním tepem. Výzkum Brazilci zarazili po šesti dnech, když zemřelo 11 pacientů z necelé stovky účastníků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz