Zahraničí

Pomáhají na Covid-19, ale asi škodí srdci. Vědci brzdí nadšení z léků

Pomáhají na Covid-19, ale asi škodí srdci. Vědci brzdí nadšení z léků
Zdroj: Getty Images

Vědci po celém světě stále zkoumají léky chlorochin a příbuzný preparát hydroxychlorochin, které podle všeho pomáhají pacientům s koronavirem. Zároveň se ovšem kupí důkazy, že preparáty mohou zároveň způsobovat srdeční problémy.

Původně posbíraná data ukazovala, že léky fungují jako prevence oněmocnění i při nakažení nebezpečným virem. Podle CNN ovšem podrobnější klinické studie odhalily problémy a u expertů tak rostou obavy z nežádoucích účinků (hydroxy)chlorochinu - především na srdce.

V Brazílii nyní  jeden výzkum předčasně ukončili, švédští lékaři dostali varování před využitím léků na Covid-19 a americké asociace kardiologů naléhají na lékaře, aby si byli vědomi "závažných implikací", když zmíněné látky předpisují pacientům s už diagnostikovaným onemocněním srdce.

"V lepším světě, kde bychom kvůli tomuto viru tolik nepanikařili, tak bychom počkali a zjišťovali, jestli má tato léčba hodnotu. Ne, že prezident řekne, že má hodnotu. Když někdo stoná, pořád mu můžete ublížit," varuje Paul Offit, vedoucí vakcinačního vzdělávacího centra a lékař z dětské nemocnice ve Filadelfii.

Na výsledky studií účinnosti chlorochinu a hydroxychlorochinu netrpělivě čekají i představitelé Světové zdravotnické organizace.

Související obsah

Její vysoce postavený zástupce Michael Ryan, který na sebe nedávno upozornil výrokem, že plošné nošení roušek může spíše uškodit, nicméně připustil, že v tuto chvíli "nejsou důkazy, že to (dvojice zmíněných léků) funguje a že lékařům je naopak kladeno na srdce, aby si všímali nežádoucích účinků, aby bylo jasné, že léčba neubližuje."

Již zmiňovaná studie v Brazílii, kterou museli její autoři předčasně zarazit, ke kroku přistoupili poté, co několik pacientů zemřelo. Výzkumníci odhalili spojení mezi vysokými dávkami difosfátu chlorochinu a silnou srdeční arytmií, tedy nepravidelným srdečním tepem. Výzkum Brazilci zarazili po šesti dnech, když zemřelo 11 pacientů z necelé stovky účastníků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahují u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Mělo by se jednat o tramvaj č. 8. Podle aktuálních informací je na místě jeden zraněný muž," uvedla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je muž 41 let, uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Pravděpodobně jde o řidiče osobního auta. Hasiči už na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz