Zahraničí

Čeští odborníci úpěnlivě sledují kouř z Černobylu. Radiace se šíří Evropou

Požáry na Ukrajině poblíž místa nehody jaderné elektrárny Černobyl se hasičům sice podařilo dostat pod kontrolu, v místě však vzrostla radiace a ta se šíří dál do Evropy. Situaci proto sleduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Rozsáhlé lesní požáry více než týden zaměstnávaly ukrajinské hasiče v okolí bývalé elektrárny Černobyl, kde v roce 1986 došlo ke známé havárii. V blízkosti místa nehody skokově stoupla radiace, vítr navíc zanesl toxické výpary až mimo území Ukrajiny. Vývoj proto bedlivě monitorují okolní země, v Česku je situace pod drobnohledem Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

Radiace se v ohnisku požáru zvýšila na jednom místě dokonce šestnáctkrát, kouř z požáru již zaznamenali v Rusku a Bělorusku. Podle odborníků by měl postupně zasáhnout velkou část Evropy, nad Českem se však zatím neobjevil.

Související obsah

"V souvislosti s požárem, který propukl 4. 4. 2020 na severu Ukrajiny (poblíž uzavřené jaderné elektrárny Černobyl), nebyly na území ČR zaznamenány žádné neobvyklé změny v radiační situaci," informuje SÚJB na facebooku o současné situaci.

Na Ukrajině se nejedná o ojedinělou situaci, lesní požáry v blízkosti zakázané zóny propukly i v letech 2015, 2016, 2018. Ani v jednom případě ale toxický kouř neměl významnější vliv na naše území.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

"Situaci sledujeme zejména kvůli faktu, že požár se vyskytuje v oblasti, která byla po černobylské havárii uzavřena kvůli zvýšenému depozitu radionuklidů. Vzhledem k aktuální meteosituaci nelze ani nyní očekávat, že by k nám prostřednictvím vzdušných mas bylo zaneseno větší množství radioaktivních látek," uklidňuje úřad.

Související obsah

Požáry v minulých letech měli na svědomí hlavně nezodpovědní lidé, kteří na jaře pálí listí, trávu nebo větve. "Každý rok se potýkáme s tím samým problémem," tvrdí vedoucí inspekce životního prostředí Egor Firsov.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz