Domácí

Vojtěch: Konec nařízené karantény až po testu na protilátky. Lékaři zuří

Vojtěch: Konec nařízené karantény až po testu na protilátky. Lékaři zuří
Zdroj: TV Nova

Lidé, kteří mají nařízenou karanténu, ji nově opustí až poté, co jim jejich praktický lékař provede test na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví. Nařízení vstoupí v platnost příští týden, sdružení praktických lékařů ovšem mluví o selhání.

"Praktičtí lékaři budou ukončovat lidem s nařízenou karanténou její trvání až po provedení vyšetření na přítomnost protilátek s negativním výsledkem. Do praxe to zavádí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které nabývá účinnosti 22. dubna," informovala mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

Stále ovšem platí, že nařízená karanténa může skončit nejdřív po 14 dnech. A člověk, který ji chce opustit, nesmí mít příznaky Covid-19 jako je zvýšená teplota, kašel, dušnost, zažívací obtíže či rýma. Pokud tedy tyto příznaky nelze vysvětlit jiným onemocněním.

"Nově praktičtí lékaři u lidí s nařízenou karanténou provedou krevní test na přítomnost protilátek pomocí rychlotestu, a to nejdříve za 14 dnů od nařízení karantény. Ukončení karantény je možné v případě negativního výsledku na přítomnost protilátek třídy IgM a/nebo IgG, nebo pozitivní protilátkové odpovědi a následné negativity vyšetření na přítomnost viru," upřesnila Štěpanyová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) míní, že díky této novince bude ukončování nařízených karantén mnohem rychlejší a pro dotyčné také komfortnější.

Související obsah

"Pro celou společnost pak také bezpečnější, protože se karanténa neukončí někomu, kdo by mohl být bezpříznakovým nosičem. Testování občanů umožňuje také jejich bezproblémové začlenění do společnosti bez potencionální stigmatizace. Děkuji lékařům za tuto spolupráci,“ uvedl Vojtěch.

O pacienty, kteří z nějakého důvodu praktického lékaře nemají, se podle ministerstva postarají krajské hygienické stanice. "Praktičtí lékaři či hygienické stanice také poučí ty, kterým končí karanténa, o nutnosti i nadále sledovat svůj zdravotní stav a dodržovat základní hygienická pravidla," připomíná ministerstvo zdravotnictví.

Sdružení praktických lékařů (SPL) ovšem nové nařízení radost neudělalo. "Budeme ho samozřejmě respektovat, ale podmínkou je mít potřebné vybavení, to ale většina ordinací nemá," má jasno místopředseda SPL Václav Šmatlák.

Podle něj chybí nejen testy, ale také rukavice či dezinfekce. "Spousta nejasností je i kolem toho, jak má vlastně vyšetření probíhat, proto jsme ministerstvo požádali o metodický pokyn. Zatím ho podle mých informací nemáme," pokračuje Šmatlák.

Stěžuje si také na to, že krok s praktickými lékaři nikdo neprojednával a mluví o selhání ministerstva. Dokonce tvrdí, že původně mělo nařízení platit už teď, informace o posunu na příští týden ho překvapila.  

Odborníci nedávno upozornili, že rychlotesty na Covid-19 jsou chybové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz