Domácí

Poslanci schválili vyšší ošetřovné. Spočítejte si, kolik budete brát

Poslanci schválili vyšší ošetřovné. Spočítejte si, kolik budete brát
Zdroj: Getty Images

V úterý schválili poslanci navýšení ošetřovného z 60 na 80 %. S návrhem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Spočítejte si, kolik po zvýšení ošetřovného dostanete.

"Sněmovna schválila navýšení ošetřovného na 80 %! A nárok budou mít i pojištění a aktivní DPP (lidé pracující na dohodu o provedení práce) a DPČ (lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti). Ošetřovné zůstane také rodinám, které nebudou moci poslat děti do školy, i když bude výuka částečně obnovena.," uvedla na twitteru Maláčová. Změnu musí ještě posvětit senátoři.

Navýšení navrhovala už před schválením balíčku Poslaneckou sněmovnou také opozice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chtěla, aby se výše ošetřovného zvedla z původně schválených 60 procent základu mzdy na 80 procent. "Musíme být solidární k lidem, pro které se stane ošetřovné jedinou formou jejich mzdy," uvedla už dříve.

Související obsah

Minulou středu informovala na sociálních sitích Maláčová, že předloží na dalším zasedání vlády návrh zvýšení ošetřovného. "Chci navrhnout navýšení na 80 %, a to zpětně od 1. dubna. Větší peníze by rodinám přistály na účtech už v květnu. Koronavirus nesmí rodiny a samoživitele položit na lopatky," informovala na sociální síti ministryně.

Spočítejte si na kalkulačce webu peníze.cz, o kolik budete brát více po zvýšení ošetřovného na 80 %:

Ministr školství Robert Plaga (ANO) ve středu informoval, že žáci prvního stupně by se měli do škol vrátit 25. května v případě, že se splní všechny bezpečnostní podmínky. Zároveň uvedl, že pokud rodiče své děti do školní skupiny umístí, neměli by mít nárok na ošetřovné.

Základem pro výpočet ošetřovného je průměrný denní příjem za rozhodné období. Ten se dále upravuje pomocí tří redukčních hranic. Například u hrubé mzdy 25 tisíc měsíčně dosahuje denní dávka 444 korun, u hrubé mzdy 45 tisíc zase 742 Kč.

V případě navýšení ošetřovného na 80 procent by se denní částka při hrubé mzdě 25 tisíc zvýšila na 592 korun, u hrubé mzdy 45 tisíc pak na 990 korun.

Česko podle ekonomů čekají kvůli koronaviru špatné časy. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz