Koronavirus

První pacienti dostanou nový lék na koronavirus, zatím je pro sto lidí

Po víkendu by mohli první pacienti v Česku dostat japonský experimentální lék favipiravir. Ministerstvo zdravotnictví jeho užívání povolilo a do Česka tak míří tablety pro 100 pacientů. Podle Státního zdravotního ústavu jsou v současnosti čtyři možnosti léčby nemoci Covid-19.

Rozdělování léku favipiravir bude mít na starosti Všeobecná fakultní nemocnice. "Mělo by to být vyřešeno po víkendu. Dávka je zhruba pro 100 pacientů. Ukazuje se, že tento lék má pozitivní efekt pro ty středně vážné případy," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vyjednává se také o použití léku remdesivir. "Všechny pobočky na celém světě čekají, až americká centrála udělá určité alokace. Určí, které země, kolik a za jakých podmínek přípravek dostanou. Byli jsme ujištěni, že v rámci východního a středního bloku bude Česká republika jednou z prvních," zaznělo na konferenci Státní ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Výsledky jsou velmi slibné. Lék je určen pro nejtěžší případy," doplnil Vojtěch.

Související obsah

Remdesivir byl v Česku zatím podán jen pacientovi ve Všeobecné fakultní nemocnici. Jestli měl na zlepšení jeho stavu vliv, ale jasné není. "Hrozně dekuju všem, že mě z toho dokázali dostat, že to nevzdali," vzkázal nakažený taxikář z nemocničního lůžka.

Lékaři na některých místech dávají pacientům také antimalarikum s názvem Plaquenil. Lék na malárii má však podle odborníků řadu vedlejších účinků. Některé země od jeho použití proti nemoci Covid-19 proto ustoupily, Česko ale bude v jeho zapojení do léčby pokračovat.

Související obsah

"Neřekl bych, že ty výsledky jsou úplně nějak zázračné, ale určité zlepšení tam je. Zase pomáhá spíše pacientům ve středně těžkém stavu," popsal Vojtěch. "Bylo nám slíbeno od dodavatele, že navýší dodávky Plaquenilu," oznámil SÚKL.


Experimentální léky nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. První dávku remdesiviru a část favipiraviru dostalo Česko darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic a ministerstva zdravotnictví.

Související obsah

Česko v souvislosti s pandemií zakázalo vývoz více než 300 léků. Nemocnice se připravují i na použití krevní plazmy s protilátkami od již vyléčených pacientů. "Ta plazma není registrovaný léčivý přípravek, pokud se tak vše doladí, může být poměrně rychle používaná," vysvětlil SÚKL.

O vývoj vakcíny se snaží minimálně 50 týmů z celého světa. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou teď v klinickém hodnocení dvě vakcíny, dalších 48 je momentálně v první fázi testování.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz