Koronavirus

Roušky nosíme už měsíc. "A dalších několik budeme," předvídá Prymula

Roušky nosíme už měsíc. "A dalších několik budeme," předvídá Prymula
Zdroj: Profimedia

Roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest na veřejnosti musíme nosit už měsíc. A další měsíce zřejmě budeme. Tvrdí to náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

"Pokud rozvolníme procesy, lidé by na sebe neměli dýchat, případně, pokud jsou nemocní, vykašlávat virus, a k tomu ty roušky slouží. Proto si myslím, že jde o dlouhodobou záležitost. Určitě jde o měsíce," prohlásil Prymula v rozhovoru pro portál Novinky.cz.

Podle epidemiologa musí povinnost nosit roušky zůstat, protože v následujících týdnech se dočkáme růstu počtu nakažených. "Je iluzorní předpokládat, že rozvolnění nepovede k vůbec žádnému navýšení případů," uvedl Prymula.

Povinnost nosit mimo bydliště roušku, šátek nebo jinou ochranu úst a nosu platí přesně měsíc. Vláda vydala nařízení 18. března s tím, že vstupuje v účinnost od půlnoci dalšího dne. Na konci března začala platit výjimka pro děti do dvou let a řidiče, kteří jedou v autě sami.

Související obsah

V průběhu dubna pak vláda povolila nenosit roušky lidem s poruchou autistického spektra, řidičům autobusů či tramvají a také členům domácnosti, kteří jsou spolu v autě. Výjimku dostali i lidé, kteří trénují na venkovních sportovištích, které jsou oplocené. Musí ale dodržovat rozestupy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch mluvil také o tom, že zakrytá ústa a nos nemusí mít běžci nebo cyklisté, kteří budou sami v lese, samotné nařízení jeho resortu s tím ale nepočítá. Někteří sportovci si navíc jeho doporučení vyložili podle svého a roušku nenosí ani ve městech.

Podívejte se na "vychytávu" pro bezbolestné nošení roušky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz