Domácí

Na Mynářovu zabijačku zaklekla hygiena! Nebylo to v pořádku, reagoval Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (ANO) nebyla páteční zabíjačka, která se uskutečnila v penzionu hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku v pořádku. Sešlost už vyšetřuje i krajská hygienická stanice.

"V současnosti jsou zakázané hromadné akce. Bylo tam více osob, takže to není úplně v pořádku," vyjádřil se k zabíjačce Vojtěch. Akce, kterou pořádal hradní kancléř Vratislav Mynář, se mělo zúčastnit šest lidí.

Zabíjačkou se podle slov starosty Osvětiman Aleše Pfeffera zabývá i kriminální policie. "Dokonce za mnou přijela i kriminálka, která mě vyšetřuje. Divím se, že se takto plýtvá penězi státních poplatníků. Jsem z toho znechucený," uvedl v rozhovoru pro Lidovky.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová potvrdila, že případ vyšetřuje hygienická stanice. "Pokud tam došlo k pochybení, měl by za to být nějaký postih," řekl Vojtěch. Dodal, že není standardní, aby se kvůli podobné akci prováděly rychlostesty. Mynář se přitom hájí tím, že všichni účastníci byli otestováni u lékařky a že testy samozřejmě zaplatí.

Více informací ministerstvo zdravotnictví sdělovat nechtělo. Podrobnosti k tomu neuvedla ani Krajská hygienická stanice Zlínského kraje. Zabíjačky podle ní mohou nadále probíhat, nicméně pouze v uzavřeném kruhu lidí ze společné domácnosti. To však v případě sešlosti v Osvětimanech nebylo dodrženo.

Související obsah

"Pokud existuje podezření, že by soukromou zabíjačku mohly navštívit osoby zvenčí a tím porušit mimořádné opatření, je povinností Policie ČR tuto skutečnost prověřit a posoudit, zda nedošlo ke spáchání přestupku," okomentovala situaci vedoucí oddělení kanceláře ředitele zlínské hygienické stanice Vendula Ševčíková.

Podle hradního kancléře byla zabíjačka nutná. Ve čtvrtek mu prý volal jeho švagr s tím, že prase pojde. "Nedělalo se žádný hogo fogo, jenom se rychle zabilo prase, rozbouralo se na maso, rychle se to ukončilo," uvedl Mynář. "Jsem rád, že se to prase podařilo zachránit a nemuselo pojít," dodal.

Zabíjačky se zústačnil i starosta Osvětiman Aleš Pfeffer, který potvrdil, že prase bylo nutné zabít, pokud mělo zdravotní problémy. Doporučil, aby lidé na akci byli otestovaní, měli roušky a dodržovali mezi sebou odstup.

Mezi lidmi kolují babské povídačky, jak zabránit nákaze. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz