Domácí

Zákaz vycestovat má slabou oporu v zákoně, pochybuje i ústavní právník

Zákaz vycestovat má slabou oporu v zákoně, pochybuje i ústavní právník
Zdroj: TV Nova

Kvůli šíření nákazy Covid-19 zavedly jednotlivé země Evropské unie kontroly na hranicích a cestování se výrazně utlumilo. Zatímco jiné státy zakazují cizincům vstup do země, vláda České republiky šla ještě dál a zakázala vycestovat ze země obyvatelům ČR.

Zákaz cestování přes hranice vstoupil v platnost 14. března a týkal se pouze rizikových zemí. O dva týdny později se poté rozšířil na všechny státy. Od minulého úterý vláda zmírnila zákaz a lidé mohou v odůvodněných případech vycestovat například za rodinou nebo na služební cestu.

Vládní opatření se nelíbí nejen veřejnosti, ale některým politikům a opozičním poslancům, kteří považují možnost vycestovat za samozřejmou a důležitou.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale tvrdí, že stejné opatření jako na českých hranicích, platí i mezi jinými státy v Evropě. Teličkovi odpověděl fotkami z hranic v Belgii nebo Francii, kde jsou  rozmístěné zákazy vstupu. V tom je ale podle odpůrců zákazu rozdíl. Zákaz vstupu do země cizincům není totéž, jako zákaz vycestovat.občanům vlastního státu do ciziny.

I podle některých odborníků na ústavní právo toto opatření nebylo jasně zdůvodněné a na zásah do osobní svobody obyvatel vláda neměla právo.

Související obsah

"Jednotlivá opatření musí být jasně zdůvodněná. O jejich nezbytnosti musíte obyvatele přesvědčit. Pokud k tomu vláda nic neřekne, není divu, že neobstojí,“ uvedl ústavní právník Jan Kysela.

Podle Kysely stojí opatření na neurčitém právním základě a visí nad ním otazník nezbytnosti. Otázkou tak podle něj zůstává, zda má argumentace vlády pro dané omezení cestování dostatečný základ v zákonech, podle kterých se nyní řídí.

Minulé úterý se částečně otevřely hranice. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz