Domácí

Za kyberútoky na české nemocnice může být Rusko. Moskva to odmítá

Za útoky hackerů na několik nemocnic v Česku stojí podle informací zpravodajského webu lidovky.cz Rusko. Znepokojení nad útoky na český zdravotnický systém v době pandemie už dříve vyjádřily Spojené státy. Rusko zapojení do incidentů odmítlo.

V době pandemie se zaměřují na ty nejzranitelnější cíle. Terčem kyberútoků se staly nemocnice v Karlových Varech, Ostravě, Olomouci i v Pardubickém kraji. Vyšetřovatelé údajně podezírají Rusko.

"Organizuje to cizí mocnost. Začíná se ukazovat, že by za tím mohlo být Rusko. Vedou tam IP adresy,“ uvedl pro lidovky.cz člen vyšetřovacího týmu.

"Toto nemohu potvrdit ani vyvrátit. Protože to nevím. Bude to asi předmětem dalšího vyšetřování,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

Hackeři můžou zcela paralyzovat chod instituce, na kterou útočí. Mohou zašifrovat počítače a znepřístupnit citlivá data nebo soubory, za které často požadují výkupné. Ruské velvyslanectví v Česku zapojení Ruska do útoků odmítlo.

"Jsou to lživé zprávy. Velvyslanectví Ruské federace v České republice by rádo zdůraznilo, že jediným cílem těchto zpráv je nepřátelsky vyobrazit naši zemi,“ uvádí na facebooku ruské velvyslanectví.

Pokud by se informace potvrdily, nešlo by o první čin ruských hackerů v Česku. Loni v prosinci útok ochromil provoz benešovské nemocnice. Lékaři nemohli například provádět rentgenová a ultrazvuková vyšetření ani sdílet data s jinými nemocnicemi. Obnova systémů stála desítky milionů korun.

Související obsah

"My se nedostaneme vůbec k ničemu. Všechno jsme vypnuli a jediné, co teď používáme, je papír a tužka,“ uvedl tehdy ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva.

Za incidentem stál podle policie virus Ryuk vytvořený ruskými hackery. Stejný virus v minulosti cílil také na podnik OKD v Ostravě.

Interpol varuje, že počet kyberútoků na systémy zdravotnických zařízení po celém světě v době pandemie vzrostl. Zločinci útočili například ve Velké Británii nebo Spojených státech.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz