Koronavirus

Konečně doma: 5 zásadních věcí, které musíte udělat jako první

Konečně doma: 5 zásadních věcí, které musíte udělat jako první
Zdroj: Getty Images

Abyste se mohli doma cítit před nákazou chránění, je třeba hned po příchodu udělat několik věcí, na které jste třeba dříve nebyli zvyklí. Ministerstvo zdravotnictví dokonce doporučuje zřídit si speciální „špinavou zónu“.

Přijít domů a plácnou sebou před televizi na gauč? Než to uděláte, měli byste stihnout udělat hned pět důležitých kroků.

1. Sundejte si boty

Udělejte to ideálně ještě před vstupem, neboť nákaza může ulpívat i na podrážkách bot. Obuv také pravidelně dezinfikujte.

2. Opatrně si sundejte roušku

Zejména kvůli rouškám je dobré mít hned blízko vchodu jakousi „špinavou zónu“, která minimalizuje riziko kontaminace a rozšíření nákazy do nitra vašeho domova. Je dobré mít hned u vchodu pytlík, do kterého umístíte jednorázovou roušku a můžete ji v něm vyhodit. Pokud používáte látkové, klidně mějte za dveřmi rovnou hrnec, ve kterém je vyvařujete.


Související obsah

3. Dezinfikujte

Všechny předměty, kterých se dotýkáte, je třeba pravidelně čistit. Platí to třeba pro klíče, mobil, brýle, ale i kliky a madla dveří. Mějte hned u vchodu jednorázové dezinfekční ubrousky nebo dezinfekci a hadřík, který pravidelně perte.

4. Sundejte si svrchní oblečení

Šaty, ve kterých chodíte venku, je lepší odložit také hned za dveřmi. Obzvlášť, pokud jezdíte MHD nebo jste byli v obchodě, kde je vyšší koncentrace lidí. Teprve poté, co odložíte svrchní vrstvu oděvu, si umyjte ruce.


5. Převlékněte se do domácího

„Před přechodem do domácího režimu se převlékněte z venkovního oděvu a dejte ho prát,“ radí ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz