Domácí

Která nemoc zabíjí víc? Podívejte se na srovnání obětí chřipky a Covid-19!

Která nemoc zabíjí víc? Podívejte se na srovnání obětí chřipky a Covid-19!
Zdroj: Getty Images

Koronavirus bývá často srovnáván s chřipkou, která ročně v Česku připraví o život desítky až stovky lidí. Zlehčování Covid-19 však není na místě, například při letošní sezóně chřipka připravila o život 58 lidí, zatímco koronavirová epidemie - trvající podstatně kratší dobu - si vyžádala zhruba dvě stovky životů.

Svými příznaky jsou si chřipka a Covid-19 podobné. Obě nemoci jsou navíc dost nakažlivé a zejména pro seniory a lidi se slabou imunitou velmi nebezpečné. Často proto bývají srovnávány, objevují se dokonce i argumenty, že chřipka v Česku ročně zabije tisíce lidí, a proto je daleko horší než Covid-19.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jsou však reálná čísla daleko nižší, ačkoliv ne zrovna zanedbatelná. Ročně v Česku zemře na chřipku či virový zánět plic 168 lidí. Jedná se tedy o hlavní příčinu smrti. Pokud bychom se zaměřili na všechna úmrtí v souvislosti s chřipkou a virovými záněty plic, průměrné roční číslo činí 227.

V případě Covid-19 však nemůžeme vzít roční data, protože Česko zasáhla epidemie až v březnu. Zaměřili jsme se proto pouze na březnové údaje. V březnu letošního roku zemřelo 36 pacientů nakažených koronavirem. Kolik zemřelo lidí s chřipkou pouze za březen, k tomu zatím nejsou údaje. Pro srovnání se ale můžeme podívat alespoň na data z předchozích let (viz tabulka níže).

V březnu 2014 si chřipka vyžádala osm životů, o rok později to bylo 32, o další rok později 43. Březen roku 2017 byl mírnější, zemřelo během něj 18 pacientů s chřipkou, nicméně o rok později epidemie udeřila tvrdě a jenom během března zemřelo 183 nemocných lidí.

Sezóna 2019/2020 byla daleko mírnější. Data Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z 20. dubna ukazují, že doposud zemřelo 58 pacientů s chřipkou (údaje však zahrnují pouze úmrtí v nemocnicích). "Výskyt akutních infekcí dýchacích cest včetně chřipky je aktuálně na nízkých hodnotách, nepochybně též v souvislosti s odkládáním návštěv lékaře," uvedl SZÚ.

Ve srovnání s chřipkou během letošní "koronavirové sezóny" zemřelo k 20. dubnu 198 infikovaných lidí. Nejenže je číslo podstatně vyšší, ale je třeba si uvědomit, že k prvnímu úmrtí došlo až 22. března, tedy v době, kdy epidemie chřipky už standardně bývají na ústupu.

Související obsah

 

Nízká čísla u chřipky však mohou být důsledkem zvýšených hygienických standardů a omezení vycházení. Minulou sezónu 2018/2019 bylo za to samé období evidováno 191 mrtvých pacientů s chřipkou a dalšími akutními onemocněními dýchacích cest. Stále však musíme vzít v úvahu podstatně kratší dobu trvání epidemie koronaviru.

Na druhou stranu je nutné upozornit, že jsou evidována úmrtí, jejichž hlavní příčinou byla chřipka. Dokonce se jedná o většinu případů. U koronaviru je tomu jinak, úmrtí jsou s ním "pouze" spojená. 

Státy v Evropě se připravují na uvolňování opatření. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz