Domácí

Jak zareagují firmy a obchody? Stát může čelit desítkám tisíc žalob

Jak zareagují firmy a obchody? Stát může čelit desítkám tisíc žalob
Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek pražský městský soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření, která vydalo ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy hrozí, že stát bude čelit obřímu množství žalob.

Opatření, která zrušil soud, omezovala volný pohyb a fungování maloobchodů a služeb. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Vyhověl tak žalobě, podle které byla opatření chaotická a nesrozumitelná.

Podle Prouzy výrazně vzrostlo riziko žalob. "Řada firem bude namítat, že opatření bylo postaveno na špatném právním základě. Pokud teď vláda nepřijde s nabídkou alespoň částečné kompenzace, bude čelit desítkám tisíc žalob,“ shrnul.

Hospodářská komora České republiky uvádí, že podnikatelé mají nárok na úhradu škody v souvislosti s opatřením kvůli Covid-19, ať už podle krizového zákona nebo zákona o ochraně veřejného zdraví. Odpovědnost státu za vniklé škody tak zůstává.

Související obsah

"Pokud by stát odmítl věcně odůvodněné požadavky podnikatelů na náhradu škody a ti by stát žalovali, bude interpretace platných zákonů samozřejmě záležet na soudu,“ uvádí mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

"Vláda by měla nyní projednat, jak bude dále postupovat. Důležité je, aby přijala opatření zpětně podle krizového zákona,“ řekl pro TN.cz Prouza.

Zároveň dodal, že je důležité, aby se kabinet dohodl, zda bude žádat o prodloužení nouzového stavu. Kromě toho ministři musí přijít s návrhem, jak dále postupovat.

Kabinet má nicméně ještě čas celou situaci napravit, pokud podobná nebo stejná opatření přijme znovu, avšak tentokrát kolektivně.

Tvrdá opatření kvůli koronaviru vláda už pravděpodobně nezpříšní. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz