Domácí

Roušky bych sundal. Víte, co vše si do ní nachrchláme? říká lékař

Více než měsíc nosí celé Česko podomácku vyrobené látkové roušky. Názory na její nošení se různí, tápou i odborníci. Bývalý děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, emeritní ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a tamní senátor Jan Žaloudík ale v rozhovoru pro TN.cz řekl, že si stojí za tím, že ochranu úst a nosu je už potřeba sundat.

Nařízená opatření zavedená kvůli nemoci Covid-19 by se měla co nejrychleji uvolnit. Podle profesora a lékaře Jana Žaloudíka se křivka případů láme a návrat nákazy tak už nepředpokládá.


"Co se týče toho viru, ten se chová velice hezky podle Gompertzovy křivky, jako každá infekce, jako růst kvasinek. To je napřed fáze lineární, potom exponenciální, různě strmá, a potom je ta fáze stacionární a jde to do pryč. Takhle se chová v přírodě všechno i ambice politiků nebo sexuální aktivita,“ vysvětluje profesor Žaloudík.

Související obsah


Ačkoliv se vláda pomocí roušek snaží omezit rozšíření koronaviru, existují skupiny, kterým můžou ublížit víc než samotná nemoc. "Jde o skupiny starších lidí, špatně dýchajících, astmatiků a dalších. Teď přijdou teploty 20-30 stupňů a nevím, jak budou s nimi lidé chodit ven nebo sportovat,“ říká senátor Žaloudík.


Společně se stoupajícími teplotami je nošení roušek čím dál náročnější. Stejně jak může být ochrana úst a nosu užitečná, tak i zcela kontraproduktivní. "Nošení roušek běžnou populací bych zrušil. Tím myslím hlavně ty látkové roušky, u kterých si uvědomuji mezery u nosu a pusy. Tím, jak netěsní ani nevím, co šířím. Také nemám představu o tom, co už jsem si tam za dnešek nachrchlal. Někdy by mě zajímaly mikrobiologické obrazy z těch roušek,“ říká lékař Žaloudík.

Související obsah


Ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně vidí nošení roušek nejen jako zdravotní ale i jako společenský problém. "Vypadáme všichni tak trošku stejně. Není vidět, co si kdo myslí. Trošku tím dáváme najevo obavu a strach. Starší generace je ustrašená, mladá to bere spíš radostně a vesele. Ale nevím, jak dlouho to vydrží a hlavně proč. Přidáváme si další problém, který jsme neměli. Určitě to neřeší zdravotní problematiku,“ dodává Jan Žaloudík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz