Koronavirus

Alergici trpí s rouškou, lidé si jejich příznaky pletou s koronavirem

Alergikům nyní nastávají těžké časy. Pylová sezona se rozjíždí a řada lidí už příznaky začínají pociťovat na vlastní kůži, letos navíc vše komplikuje pandemie koronaviru. Lidé musí nosit roušky a nemají si sahat na obličej. A právě to je pro kýchající a kašlající alergiky velký problém. Navíc na ně okolí reaguje často velmi podezíravě.

Jaro je tady, všechno kvete! Pozitivní zpráva, ze které však alergici radostí neskáčou. Následující týdny si "užijí" se vším všudy. Letos navíc s nedobrovolnou ozdobou na obličeji.

"Rýma, z nosu mi teče samá voda, z očí mi kape jak z okapu," stěžuje si jeden z alergiků. "Nonstop rýma, svědí mě oči. Pořád musím smrkat a často si tak sundávám roušku," svěřuje se další.

Související obsah

Ochrana dýchacích cest sice částečně funguje jako mechanická zábrana, proti agresivním pylům však stejně úplně nechrání. Hlavní bránou do těla je totiž oční spojivka. Dodržovat rady o nedotýkání se obličeje je tak pro lidi trpící alergií prakticky nemožné.

"Je těžké si pořád nesahat do očí. Snažím se, ale občas si toho ani nevšimnu a už mam ruce v očích," popisuje těžkosti další z alergiků. Úlevy si ale neužijí ani ve veřejné dopravě. Stačí tam kýchnout. "Lidé už mají nasazené do hlav, že jakékoliv kýchnutí nebo smrknutí je závažná infekce," dodává.

Související obsah

Některé příznaky alergie a nákazy koronavirem se skutečně dají zaměnit, rozdíly ale najdeme. Závažný průběh nemoci Covid-19 je charakterizován zvýšenými teplotami, které však nepatří do obrazu alergie. Nakažení pacienti zase nepociťují dráždění očí jako alergici.

Alergiky teď potrápí hlavně kvetoucí stromy, mezi nimi bude jako tradičně dominovat bříza. Sezóna bude podle všeho dlouhá a těžká. Lékaři doporučují zásobit se vším, co příznaky alergie zmírňuje, sledovat pylové zpravodajství a nakonec přidali radu, která příliš nepotěší – zkrátka to zase nějakou dobu vydržet.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz