Domácí

"Dost, roušky pryč, je jaro!" nabádá lékař vládu. Jiné viry škodí víc, tvrdí

Lékař a senátor Jan Žaloudík volá po prudkém uvolnění opatření spojených s bojem proti koronaviru. Vláda podle něj reagovala pod tlakem, teď by ale měla postupovat rychle. Více než koronavirus nás podle Žaloudíka ohrožuje strach z něj a jiné sezónní viry.

Senátor a lékař Jan Žaloudík (za ČSSD) se na sociálních sítích proslavil svým projevem, ve kterém volal po rychlém uvolnění opatření a podivoval se nad tím, jak se svět "zbláznil". Upozornil, že lidé panikaří kvůli stovkám mrtvých s Covidem-19, přitom jen na rakovinu umírá 30 tisíc Čechů ročně.

V rozhovoru pro TN.cz pak Žaloudík uvedl, že je na čase uvolnit opatření a sundat roušky. "Veřejnost by měla říct: 'Udělali jste všechno, co jste mohli, vyděšení jsme byli všichni, teď máme zkušenost pro příště, ale už dost a stop, je jaro, hezky, odrouškovat a úsměvy'," prohlásil.

Stejně tak by nouzový stav, který v současnosti platí do konce dubna, už neprodlužoval. "Jako občan si v nouzovém stavu neškrtnete, protože když něco děláte, třeba chodíte bez roušky, mohou být trest a důsledky daleko větší, než když je normální, otevřený systém," vysvětlil Žaloudík důvody.

Vládu ale senátor hájí - nemohla podle něj jednat jinak, protože to dělala na základě strachu, předevšm z reakce občanů. "Kdyby vláda řekla, že nebudeme dělat nic, ale potom se zjistilo, že někdo umřel, budou chtít lidé jejich odvolání a budou demonstrace. (...) Určitě bych z toho ale teď hodně rychle vycouvával," uvedl.

Související obsah

Daleko víc než samotný koronavirus nás podle Žaloudíka ohrožuje především strach z něj. Nebezpečné jsou podle něj také sezónní virová onemocnění, která se každý rok vracejí. "Vyzval bych občany, aby se podívali na minulá léta, chřipkové sezóny roky nazpátek. Tam to všechno je," uvedl Žaloudík.

Virus, který způsobuje nemoc Covid-19, se podle něj chová jako každá jiná infekce. "Napřed je ta fáze lineární, potom exponenciální, která je různě strmá, a pak stacionární, kde to jde do pryč. Takhle se chová v přírodě všechno, i ambice politiků, i sexuální aktivita," vtipkoval lékař.

Velkým problémem podle něj je ale to, že každý stát počítá úmrtí spojená s koronavirem jinak. Belgie má největší výskyt onemocnění na milion obyvatel, protože vede všechna úmrtí na plicní chorobu jako koronavirová. "Prakticky každý starší člověk, když umírá, má přitom nějakou formu zápalu plic," zdůraznil Žaloudík.

Související obsah

Celý rozhovor najdete pod titulkem článku. Co podle Žaloudíka udělaly špatně Španělsko nebo Itálie? A co by očekával od Evropské unie? Podívejte se na video.

Jan Žaloudík je lékař, bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a také děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. V roce 2016 byl zvolen senátorem, kandidoval jako nestraník za ČSSD. V polovině dubna pronesl v Senátu projev o koronaviru, který na facebooku viděly desítky tisíc lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz