Domácí

Příliš rychlé uvolnění opatření? Zoo se nestíhají připravit na návštěvníky

Vláda rozhodla v rámci uvolňování koronavirových opatření o rychlejším otevírání některých obchodů a institucí, jako jsou zoologické zahrady, knihovny nebo kostely. Tyto náhlé a překotné změny, ale leckde dělají velké problémy.

Například Jihlavská zoo místo na konci května otevře už v pondělí. Lístky ale bude moci prodávat jen přes internet. "Vstupenky budou on-line, budou na e-shopu, teď jsme to řešili operativně ráno," popsal Jan Vašák, ředitel zoologická zahrady v Jihlavě.

Ovšem většina zoologických zahrad vstupenkový prodej přes internet nemá zavedený a je tedy otázkou, jestli ho stihnou vytvořit. V zahradách musejí navíc dávat pozor na počet návštěvníků – nesmí jich být více než 150 na hektar plochy.

Související obsah

Změna znamená pořádný šrumec hlavně pro pracovníky zoo. Ti musí urychleně připravit vše na znovuotevření. "Musíme to stihnout," přiznal Marek Dohnal, pracovník Zoologické zahrady Jihlava.

Od pondělí se mohou otevřít také i knihovny. Ne všechny to však stihnou. Možnost dřívějšího otevření ale třeba jihlavské knihovně nadělala spíše problémy. Probíhá tam totiž rozsáhlá rekonstrukce a vedení knihovny počítalo s otevřením v původním termínu, tedy na začátku června. Otevřou tak nejdříve na začátku května.

Související obsah

"Není možno. To staveniště není možné přizpůsobit tomu, abychom mohli otevřít hned," vysvětlil Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu. Navíc v knihovnách musí dodržovat i další koronavirová opatření. Například každá vrácená kniha musí do několikadenní karantény a projít dezinfekcí.

Od pondělka se také mohou v kostelích za přísnějších podmínek sloužit bohoslužby v počtu maximálně 15 věřících. Dříve než měly se otevřou také autoškoly, fitness centra a obchody do dvou a půl tisíce metrů čtverečních s vlastním vchodem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz