Koronavirus

Průzkum ukázal, jak vidíme pandemii. Většina Čechů chce uvolnit zákazy

Už měsíc a půl žijí Češi s mimořádnými opatřeními zavedenými kvůli pandemii koronaviru. Podle průzkumu agentury Median přesto minimálně část z nás neztrácí dobrou náladu, i když většina oslovených souhlasí s uvolněním zavedených pravidel.

Agentura Median výzkum nazvaný Interakce a každodenní život v období epidemie Covid-19 prováděla na přelomu minulého a tohoto týdne. Zúčastnilo se ho 2034 respondentů ve věku 15 a více let.

"Jako přímo optimistickou označuje náladu desetina (12 %) dotázaných, významně nejčastěji nejstarší respondenti (20 %) a respondenti se střední školou bez maturity (17 %).Příjemné chování lidí navzájem vidí třetina dotázaných, nejčastěji vysokoškoláci (39 %)," komentují autoři výsledky výzkumu.

Ne všichni ale nastálou situaci vnímají pozitivně - 16 % oslovených upozorňuje na stigmatizaci a očerňování nemocných, 31 % hlásí náladu na bodu nula, častěji ženy. Že by se k sobě lidé v době krize chovali vyloženě zle, si všiml jen každý pětadvacátý oslovený.

"Jak se s pandemií poprat? Velká část respondentů zastává tvrdý přístup. "Více než dvě pětiny (45 %) dotázaných podporují rázný důraz na ochranu obyvatel, i na úkor omezení ekonomiky a svobody pohybu a dalších osobních svobod. Častěji takto vypovídají ženy (48 %) a nejstarší respondenti (65 %). U věkových kategorií je patrný nárůst tohoto názoru do 45 let. Podle vzdělání jsou největšími podporovateli respondenti se střední školou bez maturity (52 %)," uvádí Median.

Proč by se měla podle průzkumu opatření uvolnit:

Zdroj: Median

Druhou největší skupinu (28 %) tvoří zastánci toho, aby lidé dostali ochranné pomůcky, testy byly zdarma a zavedlo se propracované monitorování, tedy model podobný Jižní Koreji.

Mírnější opatření bez omezování lidí či ekonomiky by uvítala necelá pětina dotázaných, přesněji 18 procent. Touto cestou se vydalo Švédsko.

A proč by se naopak uvolňovat neměla:

Zdroj: Median

V otázce, zda už se mají omezující opatření uvolňovat, mají účastníci průzkumu jasno - pro (součet možností určitě ano a spíše ano) je 69 % lidí, proti (možnosti spíše ne a určitě ne) zbylých 31 procent. 61 % oslovených navíc věří, že je Česko na uvolnění připravené.

Připomeňte si, jaká všechna opatření a omezení vláda postupně zavedla:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz