Zahraničí

Jižní Korea vyvrací spekulace o smrti Kim Čong-una. Je prý živ a zdráv

Spekulace o zdravotním stavu severokorejského vůdce Kim Čong-una neberou konce. Některé zprávy tvrdily, že je po operaci srdci ve vážném stavu, další že už zemřel. Podle informací jihokorejské vlády ale žije a je v dobrém stavu.

Poradce jihokorejského prezidenta Mun Če-ina pro televizi CNN odmítl fámy, že by byl vůdce sousední KLDR po smrti. "Pozice naší vlády je stejná. Kim Čong-un je živý a daří se mu dobře. Od 13. dubna je ve Wonsanu, nezaznamenali jsme žádný podezřelý pohyb," sdělil Mun Čung-in.

To, že je vůdce KLDR ve Wonsanu, kde vlastní luxusní komplex, mají dokazovat i satelitní snímky, na kterých je jasně vidět jeho vlak zaparkovaný ve stanici. Podle analytiků musel dorazit mezi 21. a 23. dubnem. I přesto to ale nemusí znamenat, že v něm Kim Čong-un jel.

Předchozí zvěsti přitom hovořily o tom, že Kim Čong-un zemřel - už v sobotu v noci. Měly to potvrdit zdroje přímo ze Severní Koreje a z Dálného východu. Ještě předtím světová média přinesla informaci, že je severokorejský diktátor ve vážném stavu po operaci srdce, kterou měl podstoupit.

Související obsah

Otázky vyvolala především jeho neúčast na oslavách narození jeho dědečka Kim Ir-Sena, který se stal v roce 1948 prvním vůdcem KLDR a založil tak dynastii Kimů. Naposledy byl Kim Čong-un na veřejnosti viděn 11. dubna, kdy se účastnil schůze politbyra.

Informace o zdravotním stavu severokorejského vůdce je těžké ověřit, protože tamní režim patří k nejizolovanějším na světě. Úřady zatím žádné oficiální prohlášení nevydaly. Někteří odborníci už ale uvažují, že by Kim Čong-una mohla v čele země nahradit jeho sestra Kim Jo-čong.

Podívejte se na reportáž TV Nova o spekulacích kolem zdravotního stavu Kim Čong-una:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz