V pondělí otevřely mnohé knihovny, fitness centra, autoškoly nebo zoologické zahrady. Platí zde řada omezení a přísných hygienických nařízení, které mají předejít šíření nákazy koronavirem. Přesto v těchto místech může číhat úplně jiná nákaza, na kterou mnoho lidí zapomíná.
Dlouhé týdny měly budovy fitness center, autoškol nebo zoologické a botanické zahrady zavřeno. Nyní konečně vítají první návštěvníky, i když musejí u pokladen dodržovat rozestupy, je zde pro ně na každém kroku připravena dezinfekce a nesmějí odložit roušky. K rozvolňování opatření sice pozvolna dochází, respekt strach z nákazy je ve vzduchu cítit i nadále.
Koronavirus však není jediný neviditelný mikroorganismus, který vás může při návštěvě takových míst ohrozit. V prostorách, které člověk na dlouhé týdny opustil, se mohly rozrůst nepříjemné bakterie vyvolávající legionelózu (legionářskou nemoc). Ty mohou vaše zdraví ohrozit také v restauracích, hotelích, ve školách a internátech, až své dveře naplno otevřou. Šířit se mohou i díky pítkům a fontánám, které jsou často v nákupních centrech, které rovněž otevřou až mezi posledními.
Bakteriím se totiž daří mimo jiné ve vodovodním potrubí, zejména, pokud zůstávají chvíli nepoužívané. Právě v těchto budovách přitom voda v trubkách stojí již několik týdnů, a může tak být již plná mikroorganismů. Rozmnožit se bakterie mohou v trubkách v kuchyni i ve výčepu, ale také ve sprchách či pítkách pro návštěvníky.
Související obsah
Daří se jim ovšem také v klimatizacích. Právě ty jsou v mnoha kancelářích v tyto dny rovněž vypnuté, protože většina zaměstnanců pracuje na home office.
Podobně jako virus SARS-CoV-2 i bakterie čeledi Legionellaceae napadají hlavně dýchací cesty, mohou vyvolat potíže podobné chřipce, jako je bolest hlavy a svalů, horečka, zimnice či suchý kašel. Příznakem jsou ale i bolesti břicha a průjem, legionelóza může ale skončit i vážnou pneumonii. Snadno se tak bakteriální infekce, na kterou platí léčba antibiotiky, může zaměnit za obávanou nemoc Covid-19. Nemusíte se přitom vody k nákaze dokonce vůbec napít, mikroskopické organismy snadno vdechnete.
I legionářská nemoc je nejvíc kritická pro seniory a vážně nemocné pacienty, především s narušenou imunitou a dýchacími problémy. Mortalita se v jejím případě udává ve výši 25 %. Naštěstí nebylo prokázáno, že by si ji lidé byli schopni přenášet mezi sebou.
V historii lidstvo likvidovaly i nákazy děsivější než nový koronavirus. Podívejte se na reportáž:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.