Koronavirus

Lékaři varují: Senioři s Covid-19 mají několik nečekaných příznaků

Lékaři varují: Senioři s Covid-19 mají několik nečekaných příznaků
Zdroj: Getty Images

Za nejčastější příznaky tohoto onemocnění se obecně považují horečka, kašel či zhoršené dýchání. Starší pacienti s novým koronavirus mají ale také několik atypických symptomů, což podle lékařů komplikuje správnou diagnózu a včasné podchycení nákazy.

Koronavirus SARS-CoV-2 charakterizují zejména příznaky jako horečka, kašel či problém s dýcháním. Zejména důchodci však měli úplně jiné příznaky, uvedlo CNN. Mnohem více spí, přestanou jíst, trápí je bolestivé polykání. Objevuje se u nich inkontinence, zhoršují se jejich možnosti pohybu hraničící až s rizikem pádu. jsou apatičtí, zmatení či ztrácejí orientaci, což jsou spíše příznaky mrtvice nebo demence. Občas se vyskytlo i to, že přestali mluvit nebo se úplně zhroutili.

"Nemají typické příznaky jako většina pacientů. Vykazují opravdu neobvyklé symptomy,“ uvedla doktorka Camille Vaughan, vedoucí sekce geriatrie a gerontologie Emory Unversity. Tyto změny má zřejmě na svědomí účinek koronaviru na centrální nervový systém.

Důvod souvisí zřejmě s tím, jak těla seniorů reagují na nemoc a infekci. V pokročilém věku může být „imunitní odpověď oslabena a její schopnost regulovat teplotu může být pozměněna,“ doplnil Dr. Joseph Ouslander, profesor geriatrického lékařství na Floridské univerzitě. Jiná chronická onemocnění u nich mohou maskovat příznaky infekce.

Související obsah

"Některým starším lidem, ať už z důvodu změn souvisejících s věkem nebo pro předešlé neurologické problémy, jako je mrtvice, se mohly změnit reflexy kašlání. Jiní, s kognitivní poruchou, nemusí být schopni komunikovat," vysvětluje doktor Ouslander.

Rozpoznání příznaků je přitom velmi důležité, aby mohla být správně určena diagnóza a nasazena adekvátní léčba. Právě u nemoci Covid-19 se ukazuje, že průběh nemoci je zřejmě mírnější, podchytí-li se včas. O to důležitější je to u starších pacientů s dalšími přidruženými chorobami, u kterých je bohužel statisticky nejvyšší úmrtnost.

Související obsah

Kathleen Unroeová z univerzity v Indianě však tvrdí, že za těmito příznaky nemusí být jen koronavirus. Stav seniorů se prý může měnit i vzhledem k celospolečenskou situaci. "Jejich rutina se změnila. V domovech a sociálních zařízeních se činnosti a aktivity buď přibrzdily, nebo úplně zastavily. Obvykle se tak tito lidé stávají slabšími, protože i jejich pohyb se utlumí, "domnívá se. Podobně to prý může být i s penzisty, kteří jsou doma. "Rodinné vazby se přerušily, to u nich může vést k apatii či depresi," doplnila lékařka.


Podívejte, jak můžete pomoci seniorům v době krize:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz