Koronavirus

Pomůže horké léto? Čína oznámila, jaké teploty zabíjejí koronavirus

Pomůže horké léto? Čína oznámila, jaké teploty zabíjejí koronavirus
Zdroj: Getty Images

Chřipková epidemie se vzrůstajícími venkovními teplotami vždy pomine a znovu zaútočí až s podzimním ochlazením. Lidé proto doufají, že i koronavirus SARS-CoV-2 se bude chovat podobně. Jak horké léto bychom ale potřebovali, změřili Číňané. A jejich odhady nejsou příliš optimistické.

Vakcína tu letos velmi pravděpodobně nebude, i proto odborníci doufají, že se šířící nákazu podaří zastavit i jinými způsoby. Nezanedbatelnou roli by mohlo hrát i počasí. Virům totiž vyhovuje spíše mrazivé počasí, teplo, sucho a UV záření je naopak pomáhá hubit.

Američtí vědci přišli nedávno se závěry výzkumu, který testoval, jak dlouho přežije virus na neporézním nerezovém povrchu – tedy například madlech dveří. Nejdéle vydržel ve tmě a suchu, jeho stopy zde našli ještě po osmnácti hodinách. Vlhké a tmavé už mu tolik nesvědčilo, zmizel po šesti hodinách. Vůbec nejlepší výsledky ale představovalo prostředí vlhké, ovšem na přímém slunečním světle. Na něm koronavirus vydržel jen dvě minuty.

Vlhké horké léto je typické například pro asijské destinace, u nás bychom se měli připravit spíše na suché dny, které proti šíření epidemie tak účinné nebudou. Čínští odborníci rovněž varují, že sluneční svit sám o sobě stačit nemusí. Proti viru platí totiž především teplo.

Související obsah

V posledních letech jme u nás v létě zvyklí i na tropické třicítky, ty ale podle odborníků nestačí. Čínští experti vyzkoumali, že koronavirus hubí až teploty ve výši 56 °C, musí jim být vystaven po dobu minimálně třiceti minut. Tak horké léto mít ovšem nebudeme, k žádoucímu poklesu počtu případů onemocnění Covid-19 tak jen vlivem letních teplot bohužel nedojde.

Na světě je již přes tři miliony nakažených. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz