Koronavirus

Testy promořenosti šly rychle, na protilátky ale zatím neukazují

Zájem o testování kolektivní imunity v regionech láme rekordy. Na některých místech se kvůli tomu skončí dříve, než se původně plánovalo. V Brně bude od středy otevřeno už jen jediné testovací místo. Takřka naplněné kvóty ráno hlásily Litoměřice. Naopak na Olomoucku se testuje dál.

Pětitisícová kvóta v Praze padla už v neděli. V Kateřinské zahradě se teď testují jen vytipovaní Institutem klinické a experimentální medicíny. Obdobná situace je v Brně, od středy tam bude v provozu jen stan na Moravském náměstí. V úterý se naposledy testovalo v Litoměřicích, to ale neplatí o Olomoucku.

Litovel, Uničov i Olomouc stále testují i ty, kteří se nepřihlásili elektronicky. Kvůli tomu, že celá oblast byla v březnu dva týdny uzavřená, tu chtějí odebrat víc vzorků, než zamýšleli. Podle informací televize Nova se přesto zdá, že ani tady promoření nebude nijak vysoké.

Třeba v Litovli hygienici za čtyři dny objevili protilátky jen u čtyř testovaných. S odběry krve tisíců lidí se tu bude ale pracovat dál. „S časovým odstupem budou lidé, kteří jsou teď odebíráni, vyzváni k dalšímu odběru, tak, aby se mohly srovnávat protilátky v séru,“ prozradila Jarmila Kohoutová z FN Olomouc.

Související obsah

To, že test nevyšel pozitivně, mnohé překvapilo. Testovaní nám přiznali, že k odběru přišli právě kvůli zdravotním problém v minulých měsících. „Jsem měla vysokou teplotu, tak jsem si nebyla jistá, mohlo to být cokoliv,“ uvedla jedna z žen, které na testy dorazily. „Chtěl bych, abych tím prošel a už nebyl dál infekční,“ dodal další respondent naší ankety.

Promořenost není nijak vysoká ani v zahraničí. Třeba v Rakousku ji odhadují na půl procenta. Na Islandu, kde testovali asi dvacet tisíc lidí, je to zhruba tři čtvrtě procenta. Zprávy jsou to na jednu stranu dobré, podle epidemiologů ale velkou část populace onemocnění stejně čeká. Jinak ani přirozenou imunitu nezíská.

trm, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz