Koronavirus

Vir tu bude i na podzim, ještě komplikovanější, varuje americký expert

Vir tu bude i na podzim, ještě komplikovanější, varuje americký expert
Zdroj: Thinkstockphotos

Podle amerického virologa Anthonyho Fauciho se koronaviru nezbavíme ani na podzim. Je přesvědčený o tom, že vzhledem k globálnosti nové epidemie a velké přenosnosti SARS-CoV-2 tu s námi bude dál, na podzim ovšem může být jeho epidemie komplikovanější.

Spojené státy americké jsou v počtu nakažených stále na špici globální epidemie. V zemi je momentálně již 849 092 nemocných, onemocnění podlehlo 47 681 lidí. Hlavní americký virolog Anthony Fauci proto varuje před přehnaným optimismem. „Budeme tu mít koronavirus i na podzim. Jsem o tom přesvědčený,“ uvedl na tiskové konferenci Bílého domu, jak vidí budoucnost nové epidemie.

S každým dalším měsícem, kdy s novým virem žijeme a odborníci ho testují, o něm víme více, to pomáhá se na nemoc adaptovat a efektivněji proti ní bojovat. Nyní to nejde bez nutných omezení a opatření, je možné, že za půl roku to dokážeme i bez většiny z nich. Může ale přijít jiná komplikace.

„Zkomplikuje to chřipkové období, které ve stejné době začne,“ vysvětlil virolog, co v něm vyvolává obavy. Příznaky chřipky jsou velmi podobné příznakům Covid-19, podobnost může mezi lidmi vyvolávat paniku. Hrozí také přetížení zdravotnického systému.

Související obsah

Upínat se nelze ani k tomu, že by na podzim již mohla být k dispozici vakcína proti SARS-CoV-2. Vědci by ji sice již mohli mít ke konci roku hotovou, bude ale ještě nutné testování a ověření její bezpečnosti, na trh se tak dostane pravděpodobně až za rok.

Na podzim začíná sezóna nejen chřipky, ale i různých nachlazení, plísňových alergií a různých infekcí dýchacích cest. Lidé mohou mít navíc po aktivním létě, kdy je narušen jejich běžný režim i styl stravování, rozhozený organismus a náchylnější imunitní systém.

Je proto žádoucí zaměřit se na posilování imunity včas. Pokud budeme muset nosit roušky minimálně do konce léta, jak se čeští experti domnívají, může to mít bohužel negativní dopad na obranyschopnost. Pokud to lze, pobývejte co nejvíce na čerstvém vzduchu bez ní, třeba na zahradě nebo balkóně. Zamiřte na procházku do přírody, aktivně sportujte, zkuste otužování a až to bude možné, i saunování, to budování imunity prospívá.

Zaměřte se také na jídelníček. Jak posílit imunitu, napoví reportáž:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz