Domácí

Korona bere Čechům oblíbené "čarodějnice". Svátek letos bude jiný

Řada Čechů jistě doufala, že jeden z nejbujařejších svátků roku oslaví tradiční hranicí, opékáním buřtů a popíjením piva s přáteli. Stále trvající nouzový stav a platná nařízení však hromadné akce nadále nepovolují a pokud se rozhodnete přece jen "čarodějnice" oslavit, budete tak muset učinit například na zahradě u domu. I to má však svá pravidla.

Bez planoucího ohně, hudby a dobrého jídla a pití si většina Čechů každoroční pálení čarodějnic neumí ani představit. Letos však bude 30. duben jiný. Pokud si i přesto zatoužíte zapálit tradiční hranici, pamatujte na platná opatření. Ačkoli pivu a opékání buřtů nic nebrání, shromáždit se stále nemůže více než 10 lidí, a navíc mezi sebou musí dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy.

"Každý bude mít šanci doma v rodinném kruhu, u menšího ohýnku," prohlásil epidemiolog Roman Prymula k letošnímu schématu oslav svátku ohňů. Velkolepé, často s hudebním programem spojené akce, se totiž konat nebudou. Povolení hromadných akcí součástí dosavadních rozvolňovacích nařízení nebylo.

Související obsah

Členové hasičského záchranného sboru tak raději doporučují oblíbený svátek odložit na klidnější období a oslavit ho poté s plnou parádou. Bujarým oslavám a velkým ohňům aktuálně příliš nepřeje ani sucho, které sužuje značnou část Česka. Riziko, že z vašeho čarodějného ohně vznikne požár, je podle hasičů vysoké.

"Po dobu vyhlášeného nouzového stavu na území České republiky je nutné zasahující jednotky hasičů udržet v plné akceschopnosti pro případ akutní potřeby obyvatelům. Výjezdy spojené s kontrolami a dohašováním ohnišť, likvidací rozšířených požárů z ohnišť nebo popálenými osobami značně omezují dostupnost a akceschopnost jednotek. Po ukončení krizového stavu a změně povětrnostních podmínek bude jistě dostatek příležitostí si ty pravé "čarodějnice" užít se všemi náležitostmi," řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Související obsah

Pokud se navzdory omezeným možnostem a varováním rozhodnete poslední dubnový den oslavit se vším, co k němu patří, pamatujte na následující pravidla:

- U ohně nesmí být více než 10 lidí, přičemž pro členy rodiny toto pravidlo neplatí. Vaši přátelé však už povinné dvoumetrové rozestupy a stanovený počet dodržovat musí.

- Dejte pozor na to, kde děláte ohniště. Přítomnost hořlavých materiálů méně než 1 metr od ohniště a ledabylé ohraničení samotného ohně hrozí potenciálním požárem.

- Oheň nerozdělávejte méně než 50 metrů od lesa, případně méně než 100 metrů od stohu slámy. Pozornost věnujte také směru a síle větru.

- Stavte hranici stabilní, při jejím "rozjetí" se do stran se můžete zranit. Zapalovat oheň lihem, benzínem či naftou také dle hasičů není dobrý nápad. Zkuste tuhý podpalovač.

- Berte oheň jako dítě – při jeho založení by měla být přítomna osoba starší 18 let a rozhodně by se neměl nechávat bez dozoru.

- Buďte připraveni i na možnost, že bude třeba rychle hasit a mějte po ruce dostatečnou zásobu vody. Z místa pálení také nikdy neodcházejte dříve, než bude řádně uhašeno.

- Neblokujte případné příjezdové cesty k ohništi.

- Pokud se rozhodnete pro pálení čarodějnic na veřejném ohništi, nezapomeňte na povinnou ochranu dýchacích cest.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz