Koronavirus

Ani ředitelé základních škol stále neví, kdy se děti vrátí k normální výuce

Nouzový stav v Česku nadále platí, poslanci rozhodli o jeho prodloužení do 17. května. Původně navrhovaný termín do 25. května vláda neprotlačila. Ministerstvo zdravotnictví se proto bude snažit prosadit novelu zákona, která by umožnila pokračování některých restrikcí i po skončení nouzového stavu. Liberecký kraj oznámil, že ministerstvu vnitra vrací celou šarži roušek z Číny, byly totiž znečištěné a nevyhovující. Ani ředitelé škol netuší, kdy se děti vrátí k normální výuce, pokyny očekávají v nejbližší době.

Hlavní události

- Poslanci souhlasili s prodloužením nouzového stavu do 17. května

- Ministerstvo zdravotnictví chce navrhnout novelu zákona, která by pomohla zachovat restriktivní opatření i po skončení nouzového stavu

- Hygienici v Česku evidují celkem 7579 pozitivních testů na koronavirus, 3108 lidí se vyléčilo a 227 zemřelo

- Pálení čarodějnic bude možné maximálně v deseti lidech, musejí ale dodržovat opatření

- Data z plošného testování budou známa na začátku příštího týdne

- Během středy bylo potvrzeno 75 nových případů nákazy COVID – 19

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý doufá, že se základní školy otevřou nejpozději příští školní rok. Od ministra zdravotnictví dostali ujištění, že podmínky k otevření škol dostanou ředitelé co nejdříve, očekávají je do pondělí.

Situaci v Česku i ve světě jsme sledovali on-line:

Koronavirová krize ukázala, že je v osnovách hodně balastu, takže by se podle Černého měly přepracovat. Žáci během zavření škol zameškají, podle Černého to ale zvládnou dohnat. Prezident asociace apeloval na rodiče, aby vydrželi a dohlédli na to, že se děti učí. Na celé vyjádření se podívejte zde:

  

Na tiskové konferenci po jednání krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka ohlásil, že kraj vrací ministerstvu vnitra celou šarži vadných roušek. "Pokud je ten detail vidět, tak vypadá, že jí je tak 200 let, a je poměrně výrazně znečištění," popsal Sobotka. Zároveň apeloval, aby zdravotníci kontrolovali stav všech roušek, které rozbalí.

  

Poslanci od úterního rána jednali o prodloužení nouzového stavu. Zatímco vláda chtěla jeho zachování do 25. května, opozice navrhovala jiné termíny. Jednání provázely dlouhé diskuze, při kterých třeba poslanec TOP 09 Dominik Feri napomenul ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby se věnovala jemu a ne mobilu.

Poslanecká sněmovna nakonec při hlasování schválila prodloužení nouzového stavu do 17. května. Pro prodloužení zvedlo ruku 54 ze 101 přítomných poslanců. Podle expertů ministerstva zdravotnictví je prodloužení nutné, jinak by hrozila druhá vlna šíření pandemie.

Ministerstvo zdravotnictví i přesto bude prosazovat novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Posílilo by tak své kompetence a mohlo pokračovat v zachování restriktivních opatření kvůli koronaviru i po skončení nouzového stavu. Informoval o tom premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Novelu zákona by měla vláda projednat příští pondělí. Sněmovna by se normou mohla zabývat následující den, řekl premiér, podle kterého by jinak lidé nemuseli respektovat opatření, která chce vláda zachovat ještě týden po 17. květnu.

  

Nový zákon by měl navíc připravit Česko na případná nová opatření, pokud by zemi zasáhla druhá vlna epidemie koronaviru. "To, že to vypadá zatím skvěle, že zvládáme epidemii, je jedna věc. Rozvolňováním restrikcí se ale může stát, že přijde druhá vlna. Musíme se na to připravit," řekl Babiš.

Data z plošného testování, které probíhalo ve čtyřech krajích České republiky s cílem zjistit skutečnou promořenost obyvatelstva by měla být známá na začátku příštího týdne. Informovat o ni bude ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci. 

Související obsah

Po skončení nouzového stavu by měla nákup zdravotních pomůcek zajišťovat Státní správa hmotných rezerv. Po jednání krizového štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Podle něj nebudou hasiči nařizovat centrální zákaz pálení čarodějnic, nechají to v kompetenci jednotlivých krajů. "I během pálení čarodějnic je ale potřeba dodržovat skupinky maximálně deseti osob, nosit roušky a dodržovat bezpečné vzdálenosti," vysvětlil Hamáček. 

V Česku během středy přibylo 75 nakažených, celkově již Covidem-19 onemocnělo 7579 lidí. Čtyři nakažení lidé v úterý zemřeli, onemocnění si tak vyžádalo již 227 životů. 3108 pacientů se naopak uzdravilo.

Koronavirus ve světě

Ve světě v úterý přibylo více než 76 tisíc nakažených, přes šest tisíc nakažených nemoci podlehlo. Celkově již byly infikovány více než tři miliony lidí, 218 tisíc nakažených zemřelo. 

Nejhorší situace zůstavá v USA, více než třetina nakažených na celém světě je právě tam. Situace se nadále lepší v Itálii a Španělsku, v Rusku naopak nabírá nemoc na síle, za úterý tam přibylo téměř sedm tisíc nakažených. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

 

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz