Domácí

Obce po celém Česku zahájily boj se suchem. Tady si bazén nenapustíte

Obce po celém Česku zahájily boj se suchem. Tady si bazén nenapustíte
Zdroj: Getty Images

Na některých místech Česka tamní obyvatele nejspíš čeká velmi krušné léto. Dovolená v zahraničí letos nepřipadá v úvahu a zdá se, že nevyužité zůstanou také bazény. Extrémní sucho dosáhlo totiž v některých částech ČR takové úrovně, že se obce rozhodly napouštění bazénů zatrhnout do doby, kdy se situace zlepší. Ta však není na obzoru.

Většina národa se proti nemožnosti odjet na dovolenou do zahraničí rozhodla bojovat pořízením bazénu. Potvrdili to  přední prodejci bazénů a bazénové techniky v Česku. Voda na napuštění pro všechny však stačit nebude.

K zákazu používání pitné vody z vodovodu na napouštění bazénů, ale také například k mytí aut nebo k zalévání, se uchýlil například okres Český Brod. O opatření, kterému tamní úřady obratem vyhověly, požádala firma Stavokomplet, která na Českobrodsku provozuje vodovod. Přiznala, že v používaném zdroji je zoufalý nedostatek vody, a navíc došlo k havárii jednoho z vrtů.

Související obsah

Nařízené opatření se vztahuje dle informací českobrodského městského úřadu zejména na obce Hradešín a Přišimasy. Podle informací ministerstva zemědělství je však omezení spotřeby pitné vody v kompetenci jednotlivých obcí. Ty tak mohou napouštění bazénů zakázat kdykoli během roku.

K opatření se uchýlily také Tochovice na Příbramsku. Důvodem je pokles hladiny spodních vod. V Třeboníně na Kutnohorsku si bazén rovněž nenapustíte. Zákaz vstoupil v platnost 27. dubna a bude platit do odvolání. "Každý, kdo využívá vodu z obecního vodovodu, by si měl uvědomit, že tato voda slouží výhradně pro používání v domácnosti. Každé jiné využití snižuje její množství. Nikdo v dnešní době nechce být bez vody, proto si vody važme a využívejme ji hospodárně," žádají zástupci obce.

Související obsah

K okamžitému zákazu využívat pitnou vodu k napuštění bazénů, přistoupila i obec Skuhrov pod Brdy. Varuje také před zhoršením kvality vody, vzhledem k její nadměrné spotřebě a poklesu hladiny v místě zdroje. Smůlu máte i v Hrejkovicích na Písecku. Pokud však máte vlastní studnu, splakat nad prázdným bazénem nemusíte – vodu z ní totiž na jeho napuštění použít můžete.

Sucho postihlo také Brněnsko a Blanensko. Na Brněnsku mohou bazény rovnou zase uklidit obyvatelé Bělče-Křeptova, Veselí a Vohančic. Tišnovský odbor životního prostředí tam totiž od 18. dubna na nejméně tři další měsíce omezil spotřebu pitné vody na 100 litrů na osobu za den.

Související obsah

V Dlouhé Lhotě, Velkých Roudců, Rozseči nad Kunštátem, Skrchově a Uhřicích na severu Blanenska mají majitelé zahradních bazénů rovněž smůlu. Vodu zde mohou používat pouze k pití a osobní hygieně. Stejné opatření platí i v Hrochově Týnci na Chrudimsku. Zákaz platí od 17. dubna.

Od 1. května platí zákaz používání pitné vody k napouštění bazénů či mytí aut také ve středočeských Lešanech. Tamní obyvatele nedostatek pitné vody trápí poslední čtyři roky. Jihomoravská Stvolová podobná opatření zavede od 15. května. "Vyhláška je platná vždy na tři měsíce, pak ji lze prodloužit," informovala starostka obce Oldřiška Kořístková.

Související obsah

Některé obce vydaly zákaz odběru povrchových vod již loni a stále platí. Jde například o obce Lichoceves, Zákolany či Svrkyně, které odebíral vodu ze Zákolanského potoka. Ten se nachází mezi Kralupy nad Vltavou a Kladnem. Omezený je také odběr vody z řeky Moravy. Šetřit jsou nucena i města Zlín, Břeclav nebo Zábřeh. Až do 31. července si nenapustí bazén ani obyvatelé Břežan na Kolínsku.

Kritický nedostatek vody trápí Bačalky na Jičínsku. K definitivnímu vyčerpání zásob v tamním vodojemu podle vyjádření starostky obce Pavlíny Kaprasové stačilo napuštění jediného bazénu. Ve Hvězdlicích na Vyškovsku platí přísný zákaz nadužívání vody také, tamní úřad však improvizoval a lidem pro jejich osobní spotřebu vodu v případě potřeby doveze hasičská cisterna.

Česko dle prohlášení ministra životního prostředí Richarda Brabce prožívá největší sucho za posledních 500 let. Více v reportáži TV NOVA:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz