Zahraničí

Každý čtvrtý člověk má nadváhu. Vinu nese zdědený gen z pravěku

Každý čtvrtý člověk má nadváhu. Vinu nese zdědený gen z pravěku
Zdroj: Profimedia

Nadváhou trpí na světě každý čtvrtý člověk, podle sanfranciského dietologa to ale není jen chyba současné generace. Na vině prý je genetická informace z pravěku.

I když si koronavirus rychle získal prakticky veškerou pozornost, je to obezita, která je opravdovou civilizační chorobou. Na světě trpí obezitou více než 700 milionů lidí, nadváhou dokonce dvě miliardy. Kila navíc má tak vlastně každý čtvrtý člověk. Podle sanfranciského dietologa Dana Pereze za to ale tak úplně nemůžeme, na vině jsou i návyky přenesené z pravěku, které jsme jen nedokázali zvrátit. Informoval o tom portál National Geographic

"Miliony let naši prapředci museli na získání jídla vydávat značné množství energie ve světě, kde nebyly auta ani dálnice a supermarkety. Den lovu znamenal stopování zvěře rychlou chůzí či během kolem 20 kilometrů i v nerovném terénu s vegetací a tu a tam narazili i na nebezpečnou šelmu, před kterou museli narychlo ustoupit," tvrdí Perez.

Související obsah

Náročný způsob života představoval velký energetický výdej, který musel doplněn dostatečným množstvím potravy. A přesto, že se náš druh nejrůznějším změnám poměrně rychle přizpůsobí, tělo obsahující miliony let staré genetické informace ošálit nedokážeme.

Cestování v autech, sedavé zaměstnání u počítače a další zvyky moderního doby – to všechno nám má ulehčit život, zároveň ale představuje pohromu pro naše tělo, které je dlouhodobě nastaveno na spotřebu tisíců kalorií. Ale zatímco energetický výdej se s tím pravěkým u většiny lidí nedá srovnávat, příjem potravy je díky její dostupnosti naopak vyšší. Nespálené živiny si však tělo ukládá v podobě tuku.

Související obsah


Pravěcí lidé nebyli také zvyklí potravu dělit do několika jídel denně. V boji o přežití ji naopak spořádali prakticky okamžitě, aby se nevystavovali riziku, že o ni přijdou. I naše touha po přecpávání, ve chvíli plných stresu, má kořeny u pravěkých lovců. Ty dostával do stresu boj o potravu a její nedostatek a pomohlo jim z něj – jak jinak než opět jídlo. Obezity se můžeme vyvarovat zdravou stravou a dostatek pohybu, nepřítelem je nám ale u toho vlastní organizmus.

kč, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz