Zahraničí

Zprávy o zdraví Kima nebyly pravdivé. Mohl se schovávat před koronavirem

Zprávy o zdraví Kima nebyly pravdivé. Mohl se schovávat před koronavirem
Zdroj: TV Nova

Spekulovala se o jeho kritickém stavu, podle některých zvěstí už měl být dokonce mrtvý a nahlas se řešil jeho nástupce. Dohady o stavu severokorejského vůdce Kim Čong-una nyní snad už definitivně rozsekla jihokorejská zpravodajská agentura. Podle ní byly zvěsti o špatném zdraví Kim Čong-una nepodložené, neexistují prý ani žádné známky toho, že by podstoupil operaci srdce.

Severokorejský diktátor se 20 dní neobjevil na veřejnosti, chyběl dokonce i na oslavách svého dědečka Kim Ir-sena, což je v zemi jedna z největších událostí roku. Některé informace proto tvrdily, že je ve vážném stavu nebo dokonce mrtvý.

Šířící se pověsti však vedoucí představitel totalitního státu ukončil na konci minulého týdne, když se objevil při otevření továrny na hnojiva, očividně byl navíc v dobrém zdravotním stavu.

Tento týden to před jihokorejským parlament potvrdila také tamní zpravodajská služba. Její vedoucí Suh Hoon prohlásil, že neexistují žádné známky toho, že by zvěsti o zdraví Kim Čong-una byly pravdivé. Informoval o tom portál BBC.

Související obsah

Potvrdil ale, že Kim svá vystupení na veřejnosti skutečně hodně omezil. Zatímco běžně se do května objeví na scéně asi 50krát, letos byl při státních akcích zaznamenán jen v 17 případech. Severokorejský parlament proto spekuluje, že je to v souvislosti s šířením nemoci Covid-19, přestože země nemá oficiálně žádný zaznamenaný případ.

"Nelze vyloučit, že v Severní Koreji je ohnisko nemoci. Kim Jong-un se zaměřil na konsolidaci vnitřních záležitostí, jako jsou vojenské síly a schůzky stranických států. Kvůli obavám z koronaviru ale omezovali jeho veřejnou činnost," tvrdil zákonodárce Kim Byung-kee.

Související obsah

Spekulace o onemocnění Kim Jong-una se objevily poté, co se 15. dubna neobjevil na oslavě narozenin dědečka a zakladatele severokorejské komunistické strany Kim Ir-sena. O šest dní později přiživily diskuze informace, že měl Kim zhoršující se kardiovaskulární problémy. Média po celém světě následně jeho zdraví věnovala velký prostor, objevily se i zprávy, že už je po smrti.

Není to přitom poprvé, co asi 36letý vůdce přerušil svá veřejná vystoupení. V roce 2014 se po něm slehla zem dokonce na 40 dní, po návratu si při chůzi pomáhal holí. Státní média tehdy připustila, že není v ideální zdravotní kondici, odmítla ale zvěsti, že trpí dnou.

kč, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz