Koronavirus

Studenti konečně znají termín maturit. Na přijímačky bude jeden pokus

Studenti posledních ročníků středních škol konečně znají termín letošních maturitních zkoušek. Společná část se bude konat na začátku června. O týden později by se měly uskutečnit jednotné přijímací zkoušky na střední školy.

Maturanti letos nebudou psát slohové práce z českého ani cizího jazyka. Při písemné, a pokud budou dodržena epidemiologická opatření ani té ústní, zkoušce nebudou muset mít roušky. Didaktické testy se uskuteční 1. a 2. června, rozšiřující z matematiky 3. června.

Profilovou část maturit, jejíž termín určují sami ředitelé, doporučuje ministerstvo po 10. červnu. "Praktické zkoušky, maturitní práce a jejich obhajoby se mohou konat před didaktickými testy, ale měl by existovat dostatečný čas na přípravu," sdělil ministr školství Robert Plaga (ANO).

Na vyjádření šéfa resortu školství čekalo i zhruba 95 tisíc žáků devátých tříd, kteří se chystají k přijímacím zkouškám. Ministr oznámil, že přijímačky na čtyřleté obory budou zájemci skládat 8. června, na víceletá gymnázia o den později. Uchazeči budou mít jen jeden pokusný termín.

Související obsah

Školy se už v pondělí otevřou pro žáky devátých tříd základních škol a maturitní ročníky středních škol. Studenti budou rozděleni do skupin po maximálně 15. Ministerstvo postupně školám rozešle metodiku postupu při zkouškách, termíny upřesní vyhláškou ve čtvrtek.

Podle ministra termíny navazují na to, co resort oznámil už v polovině dubna. "Informace o návratu žáků do škol 11. 5. byla známa od 14. 4. Zákonem je dána podmínka tří týdnů mezi návratem a konáním maturitních či závěrečných zkoušek a jednotných přijímacích zkoušek," uvedl Plaga.

Ministerstvo podle něj postupuje podle zveřejněného harmonogramu, jediným rozdílem je to, že se v pondělí vrátí do lavic nejen studenti maturitních ročníků, ale také devátých základních škol. Návrat žáků bude dobrovolný.

Související obsah

Podle opozice ministr kolem termínů zkoušek a otevření škol vytvořil obrovský chaos. Nelíbí se jim především to, že deváťáci budou mít na přijímačky jen jeden pokus. Za více termínů lobují například opoziční Piráti, kteří ministrovi napsali otevřený dopis.

Podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) by maturity měly proběhnout, pouze pokud se obnoví docházka pro všechny, jinak ministerstvo obchází svůj vlastní zákon. Standardní školní docházka totiž podle něj nebude ani po znovuotevření.

Vláda počítá s tím, že žáci budou do školy chodit v omezeném počtu. Prioritu budou mít právě závěrečné ročníky. Pro další žáky se školy otevřou 25. května, školní docházka ale stále nebude povinná.

Na záznam tiskové konference Roberta Plagy se můžete podivat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz