Domácí

Uplynulo 75 let od konce války! Pietní akt na Vítkově byl letos jiný

Česká republika si v pátek 8. května připomíná 75 let od konce druhé světové války. Tradiční pietní akt na pražském Vítkově byl však kvůli šíření nákazy koronaviru jiný než v předchozích letech. Probíhal totiž v pozměněné a výrazně redukované podobě.

V minulých letech se před hrobem neznámého vojína na pražském Vítkově sešly na pietní akci stovky lidí. Přítomni byli nejen politici a známé osobnosti, ale také váleční veteráni a veřejnost.


Letos probíhala akce za přítomnosti nižního počtu lidí. Představitelé státu přijížděli na místo v desetiminutových intervalech postupně, aby se nepotkali. Každý z nich následně položil věnec u pomníku a držel minutu ticha individuálně. Poté opět odjel a vystřídal ho další účastník.

Související obsah


Pietní akt začal v 10:30 příjezdem prezidenta České republiky Miloše Zemana. Kromě něj potvrdil účast také premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či kardinál Dominik Duka.

Poslechněte si komentář ministra obrany:


Prezident Miloš Zeman původně plánoval oslavit výročí konce války v Rusku na Rudém náměstí. Kvůli pandemii koronaviru však cestu zrušil.


"Letošní oslavy půlkulatého výročí probíhají v mimořádné době. Mrzí mne, že si kvůli pandemii nemůžeme připomenout konec války v Evropě společně na Rudém náměstí. Doufám však, že brzy budeme mít příležitost k oslavě a osobnímu setkání v náhradním termínu,“ stojí v dopise ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který zveřejnil na webu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz