Koronavirus

Děti v New Yorku umírají na záhadný zánět. Může souviset s koronavirem

Děti v New Yorku umírají na záhadný zánět. Může souviset s koronavirem
Zdroj: Getty Images

Nejméně tři děti v New Yorku zemřely na neobvyklý zánětlivý syndrom, který může být podle lékařů spojen s nemocí Covid-19. Tamní úřady vyšetřují dohromady 73 podobných případů. Stejné příznaky koronaviru u dětí a mladých lidí zaznamenali i ve Velké Británii.

"Naší současnou prioritou je poradit si s novým problémem, který se objevil a velmi nás znepokojuje, což je, že koronavirus může ovlivnit i mladé lidi. Velmi mladé, děti ze základní školy. Jedna z dobrých zpráv kolem koronaviru byla, že nepostihuje mladé lidi. Tím si už nejsme jistí," uvedl guvernér New Yorku Andrew Cuomo.

Jen v tomto státu lékaři zaznamenali 73 podobných případů, při kterých děti, většinou školního věku, měly příznaky podobné Kawasakiho chorobě nebo toxickému šoku. Podle odborníků symptomy nejspíše souvisí s nemocí Covid-19, není ale jasné, proč se u školáků takto projevuje.

Tři děti už kvůli těmto potížím v New Yorku zemřely - pětileté dítě z NY City, sedmileté z Westchester County a teenager ze Suffolk County. Podle Cuoma už americké Centrum pro kontrolu a prevenci (CDC) nemocí požádalo stát New York, aby vytvořil kritéria pro odhalování zánětlivého onemocnění.

Související obsah

Lidé by podle odborníků měli vyhledat pomoc, pokud má jejich dítě horečku déle než pět dní, odmítá jíst a pít, bolí ho břicho, má průjem či zvrací. Mezi další příznaky patří změna barvy kůže na bledou až modrou, potíže s dýcháním, bolest na hrudi, úbytek moči nebo zmatenost.

Souvislost s těmito příznaky, které mohou vést až ke smrti malých pacientů, zaznamenali také lékaři ve Velké Británii. Popsali, že nemoc podobná Kawasakiho chorobě nebo syndromu toxického šoku se může překrývat s nákazou koronavirem, ale může se také projevit o týdny později.

V USA už testují možnou vakcínu proti koronaviru na lidech. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz